377 te vernietigen". De „liaison horaire" gaf overal uitstekende resultaten in de beginphase van den aanval. Maar de eerste golf werd niet opgehouden, of vertraagd op bepaalde punten, of het contact met de projectielen was verloren." „De „liaison a vue" van de 75 mm. met de infanterie is van een buitenge woon groote waarde". La Revue d'infanterie. No. 459. December 1930. Aiisujetd.esdemcind.es de tir de l'infanterie a l'ar tiller ie"Luit.-kolonel Albafouille. „Een man die zich plat op z'n bu k legt, kan onmogelijk „a peu prés absolue" de coördinaten opgeven van een ander punt dan waar hij zich bevindt. En dat zelfs is voor hem altijd zeer moeilijk, dikwijls zelfs onmogelijk". „Die man heeft dus zeer groote moeilijkheden om nauwkeurig op het terrein de"opstellingsplaats van een mitrailleur vast te stellen (de plat op den grond liegende man heeft „son oeil attiré par un accident du terrain", gelegen in de richting waarin hij den mitrailleur hoort). Hij heeft de neiging daar den mitrailleur ook opgesteld te denken" (een plaats waar hij in den regel met zal staan). „Indien hij, ondanks alles, den mitrailleur ontdekt, zal ieder infanterie.officier réellement animé par l'esprit combatif", onmiddellijk bedenken den mitrailleur te neutraliseeren met zijn eigen „engins de feu". Hij zal zijn „grenadiers" naar voren laten komen en wanneer die op den afstand zijn gekomen, waarop de „V. B." te gebruiken is, zal de mitrailleur genomen worden". „In die omstandigheden de hulp inroepen van de artillerie, waarvan de projectielen niet in de strook van het doel komen, voor minstens drie kwartier voorbij zijn, is de kans loopen z'n eigen „grenadiers" onder het vuur te laten nemen, dat men te voren zelf heeft aangevraagd". „In de vuuraanvragen aan de hem steunende artillerie moet de infanterie- commandant steeds gegevens vermelden van de plaats zijner voorste lijn. Wanneer hij daarvan niet op de hoogte is, mag en kan de artillerist zijn vuur niet openen." Tactisch gebruik van zware mitrailleurs. All<»emeine Schweiz. Militarzeitung. No. 11. November 1930. Die mitrailleurs im Vorpostendienst", Luit.-kolonel Sennhauser. „So erkennen wir die moderne Tendenz folgendermaszen Vorpostenlinie markiert durch relativ kleine und schwach mit Infanterie dotierte S ützpunkte in relativ groszer Distanz voneinander, durchgehende Feuersperre deren Organe gut verankert und auf Dauerbetrieb eingerichtet sein müssen, zahlreiche nahe, kleine Stosz- reserven, dahinter zentral eine kraftige Manövrierreserve". Schweiz. Monatshefte für Offiziere aller Waffen. No. 11 (November) en No. 12 (December) 1930. „Maschinengewehrgarbe und Trefjererwartung beim indirekten Schieszen", kapitein G. Ddniker. We lezen o.a.„Ten slotte zij nog in 't bijzonder op het volgende gewezen. Trefkansberekeningen of ook vredesschietproeven kunnen slechts aanknoopingspunten geven over de physische werking de moreele uitwerking daarentegen vermogen ze met te omvatten en juist deze laatste is bij het indirect vuren van zeer bijzondere betee- kenis. Daar de projectielen om zoo te zeggen geruischloos invallen, is hunne moreele uitwerking buitengewoon groot. Verliezen te lijden zonder te weten vanwaar het gevaar dreigt en zich derhalve ook niet daartegen te kunnen beschermen, is uiterst onaangenaam. Ook de gebruikelijke bescherming tegen infanterievuur, het zich neerleggen, is in dit geval niet voldoende, daar de projectielen niet, als op korte en middelbare afstanden „flach eintreffen doch met belangrijke invalshoeken. Een vergelijking van de trefferprocenten voor de verschillende schijven geeft eenige opheldering daarover. De groote moreele uitwerking van het indirecte mitrallieurvuur heeft in den oorlog ertoe geleid, dat troepen, ook wanneer ze slechts zeer onbeduidende ver liezen leden, uitweken, zelfs naar strooken, welke onder vijandelijk artillerie vuur lagen, en in welke de verliezen grooter werden dan ze geweest waren, wanneer de troepen onder mitrailleurvuur zouden zijn gebleven. Echter gaf

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 105