Een macht van 14 inf. divisies en 2'/2 cav, divisies stond dus gereed om het geheel geïsoleerde, inmiddels tot 4'/2 inf. Div. en 1 cav. D i v. aangegroeide, leger van Mackensen te verpletteren. De Roemeensche leiding verzuimde evenwel de beide groepen onder eenhoofdig bevel te stellen, dan wel zelf voldoende leiding te geven. De beide armen van den tang werden dus niet door één wil samengeknepen. 30 Sept. staken de beide voorste divisies van Averescu (10 en 21) bij Roestsjoek, geheel verrassend den Donau over en breid den zich waaiervormig uit. Een onvoorziene was van den Donau belette evenwel meerdere krachten te doen volgen, terwijl reeds 3 Oct. de O. H. Donau flotille, in samenwerking met vliegers, de Roemeensche pontonbrug vernielde. Daar de Groep Zaiontch- kofsky volkomen passief bleef, kon Mackensen krachten vrij maken en daarmede de overgestoken Roemeensche divisies, welke thans geïsoleerd waren, uiteen slaan. De operatieve gedachte der door Averescu toegepaste manoeuvre kan slechts geloofd worden. De uitvoering bleek evenwel onmogelijk, doordat, zooals door ons reeds meermalen werd vermeld, de O. H. Donau flotille deze rivier volkomen be- heerschte. Bovendien ontbrak de eenhoofdige leiding der beide groepen. Indien de reeds op zich zelf zeer overmachtige groep Zaiontchkofsky den tegenstander door een offensief gebonden had, ware de manoeuvre ook thans nog tot een succes kunnen worden. Aan zichzelf overgelaten, waren op de beide overgestoken Roe meensche divisies Hindenburg's woorden toepasselijk „Man ver- hafte diese Truppe''. In hoeverre wij het juist achten, dat de Roemenen hun hoofd operatie in Zevenburgen afbraken om in het Z. tot het offensief over te gaan, zal door ons afzonderlijk onder de oogen worden gezien. Een en ander kan worden samengevat tot Conclusie IX: „Hoewel de door hem toegepaste vleugel manoeuvre niet slaagde, voldeed Macken sen er volkomen mede aan z ij n demonstratieve taak. De Roemeensche tegen manoeuvre mislukte daarentegen door tactische onuitvoerbaarheid en gemis aan eenhoofdige leidin g". VI. OVERZICHT VAN HET OPERATIEF GEBRUIK DER BINNENLIJNEN DOOR ROEMENIË. 2) Zooals uit de bespreking van het Roemeensche operatieplan gebleken is, bevond Roemenië zich ten aanzien der beide Cen trale groepen (Zevenburgen en N. Bulgarije) op de binnen- Hindenburg t. a. p. blz. 183. 2) Zie hierbij Schetsen 1, 3, 4 en 7 (I. M. T. '31 Nos. 1, 2 en 3). 294

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 20