lijnen. Onwillekeurig dringt zich daarbij de vergelijking op met den toestand van Duitschland in 1914 e. v. j. In beide ge vallen was het noodzakelijk op één der operatietooneelen althans voorloopig een beslissing bereikt te hebben, alvorens krachten naar het andere operatietooneel te kunnen verschuiven. Duitschland bezat daarbij het voordeel van een grooteren afstand tusschen beide operatietooneelen, terwijl Roemenië in de gun stige omstandigheid verkeerde aanmerkelijk sterker te zijn, dan de beide vijandelijke groepen samen. Zooals wij zagen werden aanvankelijk 12 inf. Div. en 2 cav. Div. voor het N. operatietooneel bestemd, terwijl 6 inf. Div. in het Z. bleven, 2 inf. Div. de strategische reserve vormden en 3 landstorm Div. nog mobiliseerden. Hoewel in het Z. de toestand geenszins opgehelderd of geconsolideerd was, richtten al spoedig 17 inf Div. en 2 cav. Div. hunne schreden naar het N., terwijl 6 inf. Div. het Z. front bleven bewaken. 2) Roemenië scheen aldus het Schlieffen'sche voorbeeld te willen volgen, door zoo snel en beslissend mogelijk met één der tegen standers af te rekenen. Nauwelijks roerde Mackensen zich even wel of overhaast werden 7 inf. Div. en 1 cav. Div. naar het Z. geworpen. 3). Het aanvankelijke operatieplan werd losgelaten en men wilde thans het zwaartepunt aanvankelijk in het Z. leggen. Hiertoe bestond o. i. geenerlei aanleiding, daar Mackensen het succes der hoofdoperatie niet bedreigde en de Russisch-Roemeen- sche krachten nog voldoende overmachtig waren om Boekarest en de lijn Czernavoda-Constanza te dekken. Een operatie in het Z. had o i. eerst ondernomen mogen worden, nadat in het N. althans voorloopig een beslissing bevochten was, waarvoor, in het Roemeensche operatieplan, de bereiking van het eerste doel, de Midden Maros, in aanmerking kwam. Na de mislukking der manoeuvre van Roestsjoek en onder den indruk van den inmiddels begonnen opmarsch der Centrale legers in Zevenburgen, veranderde de Roemeensche leiding opnieuw van gedachte en wierp, begin Oct., weder 6 inf. Div. en 1 cav. Div. naar het Noorden. 4) Deze kwamen evenwel grootendeels te laat om nog in een der slagen in te grijpen. Een en ander is op overzichtelijke wijze in onderstaand staatje neergelegd. 295 Schets 1. 2) Schets 3. 3) Schets 4. 4) Schets 7.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 21