de geheel nieuwe bepalingen der Conventie van 1929 behandeld zullen worden en voorts gewag zal worden gemaakt van de voornaamste wijzigingen in en aanvullingen van reeds bestaande bepalingen. Tot de geheel nieuwe bepalingen behooren die, vervat in de arti kelen 18 en 30, waarvan het eerste de sanitaire luchtvaart regelt en het tweede de instelling mogelijk maakt van een onderzoek naar beweerde schendingen van de Conventie benevens de ver plichting van de Staten om geconstateerde schendingen te doen eindigen en tegen te gaan. Artikel 18. Het lag aanvankelijk in de bedoeling door de Diplomatieke Conferentie van 1929 ook te doen vaststellen een „Conventie nopens de toepassing van de Conventie van Genève van 1906 op den oorlog in de lucht", waarvan de Xlle Internationale Roode Kruis Conferentie van 1925 reeds een ontwerp had opgesteld. Alhoewel dit niet geschiedde, wijl het programma van de Diplomatieke Conferentie toch reeds overladen was, was het onderwerp zóó actueel, dat het onmogelijk voorkwam de Conventie van 1906 te herzien zonder daarin aan de sanitaire luchtvaart een plaats in te ruimen en kortheidshalve werd volstaan met het vastleggen van de strikt noodige algemeene beginselen in een artikel, in de Hollandsche vertaling luidende „De luchtvaartuigen, die gebruikt worden als sanitaire ver voermiddelen, zullen de bescherming van de Conventie genieten „gedurende den tijd, dat zij uitsluitend bestemd zijn voor de „evacuatie van gewonden en zieken of het vervoer van genees kundig personeel en materieel. „Zij zullen wit geschilderd zijn en op hunne boven-en beneden „vlakken, naast de nationale kleuren, zichtbaar voorzien zijn van „het onderscheidingsteeken bedoeld in artikel 19 „Behoudens bijzondere en uitdrukkelijke vergunning is het „vérboden over de vuurlinie, over de vóór de groote genees kundige sorteeringsposten en in 't algemeen over het geheele „vijandelijke gebied of het gebied, dat door den vijand bezet „is, te vliegen. „De geneeskundige luchtvaartuigen zullen aan elk bevel om te „landen gevolg moeten geven. „In geval van een dusdanig gedwongen dan wel van een toe vallige landing op vijandelijk gebied of op gebied, dat door den 'vijand is bezet, zullen de gewonden en zieken, alsook het ge neeskundig personeel en materieel, het luchtvaartuig inbegrepen, "in het genot van de bepalingen van deze Conventie blijven. „De bestuurder, de mecaniciens en de marconisten, die worden gevangen genomen, zullen worden teruggezonden op voorwaarde, 298 D. i. het roode kruis op wit veld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 24