die, welke vielen in de op dat oogenblik plaats gehad hebbende gevechten. Om dergelijke misbruiken voor den vervolge te voorkomen, werd in het le lid van artikel 12 der nieuwe Conventie bepaald, dat meerbedoeld personeel in den regel zal worden teruggezonden, zoodra voor zijn vertrek een weg open zal zijn en de militaire eischen zulks zullen toestaan, evenwel „behoudens een tegen gestelde overeenkomst". Hoe strikt dit voorschrift ook wordt opgevolgd, toch zal er gewoonlijk eenige tijd moeten verloopen tusschen het oogenblik der gevangenneming en dat der terugzending en nu schrijft het 3e lid van het nieuwe artikel 12 voor, dat gedurende dien tijd het geneeskundig personeel verplicht is voort te gaan met het verzorgen van zijne gewonden, zoo het daarmede bezig is, doch nu uiteraard „onder leiding van de tegenpartij". Legde artikel 13 der Conventie van 1906 aan den vijand de verplichting op om aan het personeel van den militair geneeskun digen dienst, zoolang het in zijn macht is, dezeifde vergoedingen en dezelfde soldij te waarborgen als aan het personeel van de zelfde rangen in zijn eigen leger, het le lid van het nieuwe ar tikel 13 breidt die verplichting uit met het waarborgen ook van dezelfde verpleging en dezelfde huisvesting en niet alleen aan het personeel van den militair geneeskundigen dienst doch ook aan dat der Vereenigingen tot hulpbetoon. De militaire rangen noch de benamingen van die rangen zijn in alle legers dezelfde en wijl dit moeielijkheden zou kunnen opleveren bij de toepassing van vorenbedoelde bepaling, werd in het 2e lid van het nieuwe artikel 13 vastgelegd, dat de oorlogvoerenden zich bij het begin der vijandelijkheden met elkander zullen verstaan over de overeenstemming van de rangen van hun geneeskundig personeel. Artikel 16 is aangevuld in dier voege, dat thans, behalve het materieel, ook de gebouwen van de Vereenigingen tot hulpbetoon, als particulier eigendom worden beschouwd. Dit houdt verband met de geweldige uitbreiding van de vrijwillige hulpverleening en met den groei van het Roode Kruis, dat thans in het bezit is van eigen gebouwen, althans vele gebouwen occupeert, hetgeen in 1906 nog niet het geval was. Rekening houdende met de ontwikkeling van de transport middelen en met de gewijzigde methoden van oorlogvoeren, is de titel van Hoofdstuk V, „Van de ontruimingstransporten {evacuatiekonvooien") veranderd in„Van de geneeskundige transporten". In dit hoofdstuk is het nieuwe artikel (18) betreffende de sanitaire luchtvaartuigen opgenomen. Artikel 19 (het oude artikel 18), handelende over het embleem rood kruis op wit veld - als kenteeken van den geneeskundigen dienst der legers, is aangevuld met een lid, waarin „de roode halve maan" en „de roode leeuw en zon" op wit veld als 303

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 29