hulpposten, die uitsluitend zijn bestemd om kosteloos hulp te verleenen aan gewonden of aan zieken. Het oude artikel 24 verklaarde de bepalingen der Conventie slechts verbindend voor de contracteerende Mogendheden inge val van oorlog tusschen twee of meer van haar; was een der oorlogvoerenden niet tot de Conventie toegetreden, dan waren hare bepalingen voor hen niet verbindend. Hierin heeft het nieuwe artikel 25 een ingrijpende verandering gebracht, door in de eerste plaats te bepalen, dat de regels der Conventie door de contracteerende Partijen onder alle omstandig heden geëerbiedigd zullen worden en voorts door de toepassing van die regels voor alle oorlogvoerenden, die tot de Conventie zijn toegetreden, verplichtend te stellen, ook voor het geval een der oorlogvoerenden niet mocht zijn toegetreden. De in het oude artikel 27 van de contracteerende Mogendheden geëischte maatregelen tot verhindering van het gebruik door par ticulieren of door niet krachtens de Conventie daartoe gerechtigde vereenigingen van het embleem of den naam „Roode Kruis", in 't bijzonder voor handelsdoeleinden door middel van fabrieks-en handelsmerken, zijn in het nieuwe artikel 28 uitgebreid in dien zin, dat zij thans ook moeten verhinderen het gebruik van „elk teeken of eiken naam, die een nabootsing vormen, onverschillig of dat gebruik plaats vindt met een handels- of welk ander doeleinde ook". Voorts zullen de contracteerende Partijen ook maatregelen hebben te treffen tot verhindering van het gebruik door particulieren of vereenigingen van het Wapen van Zwitser- sche Bondgenootschap of van teekens, die daarvan een nabootsing vormen, hetzij als fabrieks- of handelsmerk of als onderdeel van deze merken, hetzij voor een met eerlijken handel strijdig doeleinde, hetzij onder omstandigheden, welke het Zwit- sersche nationaal gevoel kunnen kwetsen. Artikel 29 heeft dezelfde strekking als het oude artikel 28, doch is aanzienlijk bekort doordien thans is voorgeschreven, dat de contracteerende Partijen, ingeval van onvoldoendheid van hare strafwetten, de noodige maatregelen zullen nemen of aan hare wetgevende lichamen zullen voorstellen om in tijd van oorlog, elke handeling, die in strijd is met de bepalingen van de Conventie tegen te gaan, terwijl het oude artikel 28 slechts voorschreef maatregelen tot het tegengaan van individueele daden van plun dering en slechte behandeling van gewonden en zieken, het ongeoorloofd gebruik van militaire waardigheidsteekenen en het misbruik maken van de vlag en den armband van het Roode Kruis. 305 Zooals bekend, werd als hulde aan Zwitserland het heraldieke teeken van het roode kruis op wit veld, gevormd door de onderlinge verwisseling van de bondskleuren, als embleem van de Conventie aangenomen (oude artikel 18, nieuwe artikel 19).

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 31