5. EEN MOEILIJK INDISCH PROBLEEM. Op andere wijze beschouwd door R. B. VAN DIJKEN. Kapitein der Infanterie. De inhoud der brochure met bovenstaanden titel van de hand van den Heer L. A. Vellinga geeft een helder overzicht van de moeilijkheden, welke aanvulling van het Europeesche element in het Leger ontmoet. Het gaat hier niet alleen om een legerbelang in engen zin hetgeen uit dien hoofde reeds een algemeen Indisch belang zou zijn doch zoowel de Indische alsmoeder- landsche samenleving zijn er mede gebaat, wanneer jaarlijks een niet onbelangrijk aantal jongelieden in het Indische Leger en op lateren leeftijd een deel van hen in de Indische burger samenleving een werkkring vinden, die de overvulde Neder- landsche arbeidsmarkt hun niet zou kunnen bieden. Alles wat een blijvende ontlasting van die arbeidsmarkt bevor dert, v. z. v. daardoor althans in een reëele behoefte elders wordt voorzien, moet worden toegejucht, te meer waar het voornaamste middel hiertoe (emigratie) steeds minder kan worden toegepast. (De U. S. A. beperkten de immigratie, Canada stelt daarvoor vrij hooge eischen, Zuid Afrika biedt ook in normale tijden weinig werkgelegenheid, Zuid Amerika en Noord Frankrijk zijn weinig bekend en de trek daarheen is onvoldoende georganiseerd). Het is een ernstig degeneratieverschijnsel, dat de bevolking van het eigen land van de geboden gelegenheid tot dienstneming in de vergelegen deelen van het Rijk geen voldoende gebruik weet te maken, zoodat niet genoeg soldaten van het gewenschte gehalte kunnen worden aangetrokken. De oorzaken, dat, vergele ken met vóór den wereldoorlog, de wervingsresultaten belangrijk terugliepen, moeten dan ook voor een groot deel in Neder land worden gezocht; ver doorgevoerde sociale voorzorg en ver anderde mentaliteit der bevolking werken remmend. Soortgelijke verschijnselen weliswaar onder afwijkende omstandigheden waren symptomen van het verval van het Romeinsche Rijk; het is dan ook verblijdend, dat de na 1926 verhoogde werving betere resultaten geeft. De thans verkregen aanvulling is evenwel juist voldoende om de verliezen te dekken. Dit is mede bereikt, doordat geleid 307

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 33