Is wèl besteed. Zooals biervóór reeds betoogd, vervult dit verlof een zeer belangrijke functie bij de werving; als zoodanig is het niet te vervangen. Nog een andere aangelegenheid vraagt in dit verband de aan dacht: Volgens het Annuaire Militaire 1927/28 waren op een bevolking van bijna 7'/2 miljoen in Nederland aanwezig 2019 man Marechaussee en Politietroepen, en 5377 andere beroepsmilitairen. In totaal 7396, of nog niet 1 op 1000 zielen. (In het ontwapende Duitschland 1 350!) Alleen de bereden wapens hebben geregeld eenige gedeel telijk geoefende militie onder de wapens. Als onmiddellijk be schikbare reserve voor Nederland en de overzeesche gewesten kan slechts het Korps Mariniers gelden. De onschatbare waarde van elk Europeesch verlofganger van het Indische Leger mits voor geval van nood in een verband georganiseerd treedt uit deze getallen wel duidelijk aan den dag. Het voorgaande leidt tot deze conclusies Het tegenwoordige stelsel van legervorming v. w. b. het Euro- peesche element werkt te kort om reeds thans daarover een defi nitief oordeel uit te spreken. Het is waarschijnlijk, dat de hierop gebaseerde werving op den duur voor het bereiken en handhaven van de huidige sterkte voldoende resultaten zal opleveren. Bij werving uitsluitend voor het Indische Leger is een hooge pensioenslast onvermijdelijk. Het Europeesche verlof is niet te vervangen door een beloo ning, waardoor de periodieke terugkeer naar Nederland zou komen te vervallen. Het stelsel kan verbeterd worden, o. m. door meer gelijkheid in de kansen op het verkrijgen van een rang te scheppen, en door den overgang naar de burgermaatschappij na niet te korten diensttijd te vergemakkelijkenvoor Indo-Europeanen kan land- bouwkolonisatie in Indië daarbij een voorname rol spelen. Van landbouwkolonisatie is evenwel nimmer een rechtstreeksche ver sterking van het Europeesche element in het Leger te verwachten. Verhooging van het aantal compagnieën Europeesche beroeps- infanterie is binnen dit stelsel aan een bepaalde grens gebonden deze grens kan bij verandering der organisatie en verbetering van de uitrusting en bewapening in gunstigen zin verschuiven. 317

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 43