6. VUURTACTISCHE- EN VUURTECHNISCHE AANWIJZINGEN. door Th. J. HEITINK. Eerste Luitenant der Artillerie. Het tactisch- en technisch vuren bij de Artillerie is een onder werp van den eersten rang. Bij het uitvoeren van vuuropdrachten dienen tactiek en techniek hand aan hand te gaan, teneinde het gewenschte doel zoo goed mogelijk te bereiken. Hiertoe behooren de ten dienste staande middelen oordeelkundig en economisch te worden gebruikt. Zoo oordeelkundig mogelijk, teneinde het hoofdwapen zooveel als in het vermogen ligt te helpen en te steunen zoo economisch mogelijk opdat de in onze verhoudingen toebedeelde artillerie zoolang mogelijk paraat wordt gehouden. Dit is alleen mogelijk, indien beschikt wordt over de noodige kennis van het vermogen van vuurmond en projectiel, voor welke gevechtsdoelen zij zich het best eigenen en hoe de verschillende doelen onder vuur zullen worden genomen, teneinde het grootst mogelijke rendement te verkrijgen. Hiertoe moet men zich in vredestijd geheel voorbereiden op doelen, welke zich in oorlogstijd zullen voordoen en zal men zich tevens goed voor oogen moeten houden, dat het eventueel inschieten op doelen of hulpdoelen, het verzamelen van vuur- gegevens op merkpunten en het overgeven van de verkregen resultaten een belangrijk deel vormen van elke vuuropdracht. Oorlogsvuren kunnen echter niet gedemonstreerd worden het groote munitieverbruik, de munitieaanvulling, de vuursnelheid en in verband hiermede de slijtage van het materieel komen in vredestijd niet tot haar recht. Ook de factor moreel kan bij oefeningen niet tot uiting komen. Wat dit laatste betreft kunnen grepen uit de werkelijkheid en tafereelen uit de krijgsgeschiedenis eenigszins een denkbeeld geven wat onder moreele factoren te velde wordt verstaan De overige bovengenoemde factoren zijn echter in de verschil lende reglementen vastgelegd en zijn grootendeels bekend ge worden uit den wereldoorlog. Aan de hand van deze gegevens is men in staat de noodige berekeningen te maken, waardoor 318

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 44