inzicht wordt verkregen in de bij het opschrift genoemde aange legenheid, mits echter onder het noodige voorbehoud. Aangezien het munitieverbruik ten nauwste samenhangt met het te bevuren object, zal steeds van te voren berekend moeten worden hoeveel oatterijen en projectielen benoodigd zijn en of de belangrijkheid van het doel een eventueel groot aantal batte rijen en munitieverbruik toelaat. Volgens onze bescheiden meening zou het zeer gewenscht zijn, dat ook bij schietoefeningen te Batoe-Djadjar deze aangelegen heid meer naar voren zou worden gebracht, zonder dat aan het doel van die oefeningen het leeren toepassen van de reglemen ten en het meester worden van de vereischte commandotechniek iets te kort wordt gedaan. Het beoefenen van de munitieaanvulling bij de korpsen of batterijen zou op denzelfden grondslag kunnen berusten. Hieronder zullen eenige voorbeelden worden behandeld aan de hand van onze reglementen, teneinde een denkbeeld te krijgen wat met het gereglementeerde kan worden bereikt. Alvorens hiertoe over te gaan, worden eenige definitie's besproken, welke betrekking hebben op de noodige berekeningen. Vuurdichtheid. Onder vuurdichtheid wordt verstaan het aantal projectielen per zooveel M2 oppervlak, als door èèn pro jectiel werkzaam wordt overdekt (V. S. A. blz. 97 noot en G. V. Mob. A. blz. 17 noot 2). Verder lezen we in dezelfde voorschriften respectievelijk in de punten 226 en 24: Het oppervlak, dat door de scherven van een G., verschoten met een snelwerkende buis, wordt over dekt, kan worden gesteld op 75 M2 voor Gn. van klein kaliber, 200 M2 voor Gn. van middelbaar kaliber. Nemen we de G. van klein kaliber en worden op een terrein van 7500 M2, regelmatig verdeeld, 100 Gn. van dat kaliber ver schoten, dan komt dus èèn G. per 75 M2. De vuurdichtheid is dan 1. Worden per 10.000 M2 d. i. per H. A. op dezelfde wijze -75-x 100 133 projectielen verschoten, dan is de vuurdichtheid eveneens 1; zij zal 2, 3 enz. bedragen, naarmate het aantal pro jectielen 2, 3 enz. maal zoo groot wordt, zoodat de definitie ook kan luiden De vuurdichtheid wordt aangeduid door het aantal projectielen, dat werkzaam èèn H A. overdekt. Trefferdichtheid. Onder trefferdichtheid wordt verstaan het aantal treffers (kogels) per M2. Denkt men zich bij het doel een vlak loodrecht op de as van den verspreidingskegel, dan 319

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 45