projectielen worden verschoten. Vurende met tempo 8 (V. S. A. punt 188 2e alinea), d. i. 8 schoten per stuk en per minuut, zullen dus voor het vuur noodig zijn 48:8 6 stukken of een afdeeling a 2 batterijen. Wordt geschoten in 3 minuten tempo 8, dan worden per minuut 240:3 80 projectielen verschoten en zijn benoodigd 80:8=10 stukken of minstens 3 batterijen. Bij een kleiner tempo zullen nog meer vuurmonden noodig zijn (3 temp. 6 13 stukken). Aangezien artillerievuur, dat vernietiging beoogt, verrassend, van voldoende dichtheid (hierover later) en snel verloopend moet zijn, zal in verband met onze sterkte aan artillerie een keuze moeten worden gedaan uit 5 en 3 minuten tempo 8, waarbij de samenstelling van een afdeeling als tactische vuureenheid beslist. Per H.A. worden 120 schoten afgegeven, zoodat de vuurdicht- 120 heid zal zijn =0,9 (zie onder vuurdichtheid), het verlies- procent niet medegerekend (zie later). Door de vuurdichtheid op te voeren tot 1,8 of te verminderen tot 0,45 zijn respectievelijk het dubbele en de helft van het aantal batterijen noodig voor het oppervlak van 2 H. A. Met het voorgaande moge zijn geillustreerd, dat het aantal in te zetten batterijen afhankelijk is van den beschikbaren tijde.n de vereischte vuurdichtheid. Voor storing: 150 schoten per H. A. per uur. (V. S. A. punt 230 ad a). Hoe wordt een storend vuur afgegeven Het V. S. A. punt 225 ad c geeft aan: Storend vuur, waarbij naar gelang van de verlangde mate van storing het doel öf gedurende eenige minuten hevig wordt beschoten, dan wel verontrust door vuurstooten of door onregel matig afgegeven langzaam vuur, terwijl verscheidenheid in kaliber en projectielsoort en afwisselende mate van hevigheid der be schieting aanbeveling kunnen verdienen. Voorts wordt aangegeven, wat die vuren kunnen beoogen. Bij storende vuren is het niet noodzakelijk, dat elk deeltje van het doel bevuurd wordt; de dichtheid kan dus minder zijn dan bij vernietigingsvuren, terwijl de omstandigheden, welke tot het afgeven van zoo'n vuur aanleiding geven, van invloed zijn op den tijdsduur en het aantal te verschieten projectielen. Zoo zal met het „hinderen" van werkzaamheden ten behoeve van de versterking van het terrein of van den dienst van aan- en afvoer minder munitie gepaard gaan dan met het „beletten" van deze verrichtingen. Hiermede houdt dan weder verband het aantal te benutten batterijen. Het voorschrift laat buiten beschouwing voor welk kaliber het bedrag van 150 schoten geldt. Van zelf sprekend zal dit 323

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 49