a. Een afsluitlijn die dwars over den neusrug loopt, de wan gen en onder of op de kin sluit (muilkorfmasker). De oogen worden dan door een afzonderlijken bril beschermd. b. een afsluitlijn die dwars over het voorhoofd, via de slapen -en de wangen loopt en onder de kin sluit, (halfmasker). Het onder a. genoemde type masker (muilkorfmasker) bezit het voordeel dat het bij het opbergen weinig ruimte inneemt doch, gezien het feit dat het practisch onmogelijk is een inlandsch soldaat van een gasdicht afsluitenden bril te voorzien, kon dit type niet voor invoering in aanmerking gebracht worden. De onder b. genoemde afsluitlijn, die practisch overal wordt toegepast, bleek in de practijk, onder een bepaalde voorwaarde, voor de inheemsche troepen goed te voldoen (zie ook onder 3)! ad. 2. De stof waarvan het masker vervaardigd is. Zie hiervoor I. M. T. 1930. No. 2. pag. 122. ad. 10. ad. 3. De constructie van den binnenrand. Afgezien van het materiaal waarvan de gasmaskers vervaardigd zijn, worden alle moderne halfmaskers, om een betere gasdichte afsluiting op het gezicht te verkrijgen, van een z. g. binnenrand of binnenraam voorzien. Bij een rubber masker heeft men de keuze uit een viertal soorten binnenranden, n. 1.(zie fig. 1 t/m 5). a. Een plat van rubber vervaardigd binnenraam, 2-4 cm. breed en E 2 mm. dik (fig. 1). b. Een halfbolvormige van dun rubber vervaardigde veer krachtige binnenrand (fig. 2.) c. Een halfbolvormige van zacht rubber vervaardigde mas sieven binnenrand (fig. 3). d. Een halfbolvormige of rechthoekige van spons of schuim rubber vervaardigde binnenrand (fig. 4 en 5). ad. a. In verband met den moeilijken gelaatsvorm van de inheemsche troepen komt dit soort binnenraam, dat onvoldoende den gelaatsvorm van den inheemschen soldaat opvult, niet in aanmerking. Trouwens ook bij Europeanen geeft dit binnenraam, bij een normaal zittend masker, moeilijkheden met de gasdichte afsluiting. ad. b. Zoodra het masker in beschermingsstelling gedragen wordt vormt deze binnenrand met het gelaatstuk een luchtkussen dat gasdichte afsluiting op het gezicht geeft. Door een geringen druk wordt reeds gasdichte afsluiting verkregen en zit uit den aard der zaak het masker zeer aangenaam, zonder knellen of drukken, op het gelaat. 333

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 59