Aangezien gebleken is dat deze binnenranden in de tropen, spoedig hunne veerkracht verliezen, plat gaan liggen en daardoor gaskanalen gaan vormen, heeft deze werkelijk ideale afsluiting tot dusverre in de tropen nog geen toepassing kunnen vinden. ad. c. Deze constructie binnenrand, die te allen tijde haar veerkracht en opvullend vermogen zal behouden, werd bij ons masker toegepast. Deze binnenrand echter zit niet zoo gemak kelijk en aangenaam op het gelaat als de hierboven onder b. genoemde, doch „safety-first". ad. d. Dit zou de ideale oplossing voor het tropenmasker kunnen worden. Hierbij wordt hetzelfde principe gevolgd als be schreven onder c., doch zit de afsluitrand veel zachter, dus aan genamer op het gezicht. Dit principe dat echter nog niet losge laten wordt, kon wegens technische moeilijkheden bij de vervaar diging, nog niet toegepast worden. ad. 4. De oogglasconstructie. Voorwat betreft de keuze van de oogglasconstructie moet met: het navolgende rekening worden gehouden. I. De vorm van de oogglazen. II. De toepassing van niet snel verwisselbare oogglazen. III. De toepassing van snel verwisselbare oogglazen. ad. I. Bij opgezet masker moet het gezichtsveld zoo groot' mogelijk zijn. Men zou dan een keuze kunnen doen uit de navol gende vormen. 334 Het opmeten van het gezichtsveld van een oogglas geschiedt op de na- volgende wijze. (Hemispherical Vision Chart. Chemical Warfare by Fries and West, pag. 270). Het gezichtsveld wordt opgemeten door de proefpersoon op 1 m. afstand te plaatsen voor een scherm (zie fig. 6.), de oogen ter hoogte van het middelpunt van het cirkelstelsel, het hoofd door een klem gefixeerd. Om nu b. v. eerst het gezichtsveld van het rechteroogglas op te meten wordt het linker oog gesloten en blijft het rechteroog naar het middelpunt kijken Een helper, gewapend met een stok (men kan het ook zelf doen) brengt de punt van den stok, waaraan gemakshalve een klein lampje bevestigd kan worden, op het middelpunt van het scherm en volgt daarmede in langzaam tempo het beloop der assen. Op het moment dat de waarnemer de punt van den stok net niet meer ziet, roept hij halt en wordt dit punt op een overeen komstig diagram aangeteekend. Fig. 6. geeft het gezichtsveld van het rechter oogglas van het Ned. F. masker en van een Duitsch industriemasker (eivormig). Bij een oogafstand van 1 m. geven de cijfers op de assen de afstanden in dm. Het kan wellicht soms voordeel opleveren, het gezichtsveld in hoeken, uit te drukken. Om hiervoor het maken van een tweede diagram te ontgaan, zal het volgende tabelletje ook nog een berekening overbodig maken. Op het assenstelsel komt het cijfer: 1 overeen met een hoek van ongeveer 6°. >j ij 11,5°. n n a a a 17,5°.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 60