ad. d. Zie onder ad. II en III. ad. II. Stelt men niet den eisch aan het masker dat de oog glazen snel verwisselbaar moeten zijn, dan verdient uit een oogpunt van gezichtsveld, het eivormige oogglas de voorkeur. Doch hier staat een groot practisch nadeel tegenover. Ogief en eivormige oogglazen laten zich in het algemeen veel moeilijker wurgen dan ronde (cirkel) oogglazen en veroorzaken daardoor spoedig gaslekken. Een touw of metaaldraad-wurging is voor ronde oogglazen voldoende, voor ovaal en eivormige oogglazen op leder en rubber, absoluut onvoldoende. En aangezien gas- dichtheid voor alles gaat, verdient zelfs bij een niet snel verwis selbare oogglasconstructie, het ronde oogglas de voorkeur. (De vervaardiging van eivormige triplex oogglazen is bij massafabricatie zeer moeilijk). ad. III. Bij de moderne legermaskers wordt als eisch gesteld snel verwisselbare oogglazen. (Voor zoover ons bekend alleen in Nederland en in Ned.-Indië toegepast). De oogglazen mogen dan ook niet gewurgd zijn, doch moeten door het losdraaien van een oogdop of sluitring spoedig verwijderd kunnen worden. Bij de constructie van het tropenmasker werd bij de vaststelling van de oogglasconstructie in principe aangenomen dat het oogglas op het gevechtsveld gemakkelijk door den man zelf verwisseld moet kunnen worden. Voor de constructie daarvan stonden twee wegen open, n.l. 1. Een zoodanige oogconstructie dat het oogglas bij opgezet masker, dus in een gasatmospheer, verwisseld kan worden. 2. Een zoodanige constructie dat het oogglas alleen bij afgezet gasmasker verwisseld kan worden. ad. 1. Uit een gastechnisch oogpunt bekeken verdient deze oogglasconstructie verre de voorkeur. ad. 2. Bij ons echter werd de in dit punt vermelde constructie toegepast. Het oogglas kan op het gevechtsveld gemakkelijk verwisseld worden, doch moet het masker daartoe eerst worden afgezet. De toepassing van deze constructie geschiedde om de navolgende redenen. De geheele constructie van het masker moest zoo klein moge lijk zijn. Tegen een eventueele toepassing van de 1ste construc tie (deze constructie kan ook weer op twee wijzen uitgevoerd worden, doch zullen wij daar verder niet op ingaan) bestonden de navolgende bezwaren. Bij de eene wijze van uitvoeren werd het masker door de uitstekende oogdoppen te volumineus, bij de andere wijze van uitvoeren werd het gezichtsveld te klein. Deze beide nadeelen stonden tegenover het voordeel dat het oogglas in een gasatmospheer verwisseld kan worden. O.i. wogen de beide genoemde nadeelen niet op tegen het hier voorge noemde voordeel. In de practijk toch zal veelal blijken dat indien het oogglas op het gevechtsveld zoodanig beschadigd is, dat het 336

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 62