gaslek is, de drager of dood, of zwaargewond zal zijn en van een zelf verwisselen van het oogglas geen sprake meer zal zijn. Het triplex oogglas blijft zelfs bij de zwaarste breuken gasdicht; het verwisselen ervan moet later of in een gasdichte gelegenheid geschieden. (Zie ook V. G. A. pt. 43.) Door nu de verwisselingsconstructie aan de binnenzijde van het masker aan te brengen, wordt het masker niet te volumineus en blijft het gezichtsveld groot. De 1ste luitenant A. A. Schwing van het Ned. Leger schrijft in zijn boek „Chemische strijdmiddelen en de bescherming daar tegen" op pag. 191. „Wanneer in een masker onbreekbare oogglazen zijn inge bouwd, zal niet vastgehouden behoeven te worden aan den eisch dat de man zelf nieuwe oogglazen moet kunnen inzetten. (Hier werd dit wel gewenscht geacht. S.) Het vormt juist een der grootste moeilijkheden bij den gasmaskerbouw een gemak kelijk verwisselbaar en toch gasdicht oogglas te construeeren. Het breken van een z.g. ,,splinterless glass" zal tot de uitzonde ringen behooren. Het gebruik van deze glassoort voor leger- maskers zal, hoewel het goede" triplexglas duur is, toch onge twijfeld moeten worden aanbevolen". ad. 5. De constructie van het uitademingsven tiel, ventielbeschermer en mondstuk. Moderne maskers moeten van in-en uitademingsventielen voor zien zijn. Door het inademingsventiel komt de in te ademen lucht naar binnen, terwijl de uitademingslucht (het inademings ventiel sluit zich bij het uitademen) door het uitademingsventiel het masker verlaat. Bij de oudere typen gasmaskers werden geen in- en uitademingsventielen toegepast en ging de koolzuurhou dende uitademingslucht wederom door de vullingbus naar buiten. Alvorens echter tot de bespreking van het uitademingsventiel van ons masker over te gaan, zij het ons vergund teneinde later een vergelijking te kunnen maken, het een en ander mede te deelen over moderne uitademingsventielconstructiën. Uitademingsventielen moeten zoo dicht mogelijk bij den mond van den drager bevestigd worden en moeten aan de navolgende eischen voldoen 1. Bij inademen een zekere gasdichte afsluiting geven, ook bij gedeeltelijke beschadiging. 2. Eenvoudig van constructie. 3. Sterk. 4. Bij uitademen een geringe weerstand geven. 5. Gemakkelijk verwisselbaar zijn. 6. Zoo weinig mogelijk ruimte innemen. Fig. 7 a. b. en c. geeft de uitademingsconstructie weer van een Duitsch industriegasmasker, opgenomen in het bovenste ge- 337

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 63