stand weer veel te groot worden. Bij de in fig. 8 en 9 geschet ste ventielen, drukt de zwaarte van het ventiel niet in de richting van de uitademingsopening van het ventiel, doch juist tegen overgesteld, het ventiel (in rust) heeft dus neiging open te gaan „hangen", hetgeen allen factoren zijn die een ongunstigen invloed op het gasdicht sluiten hebben. Bij het inademen nu zullen deze ventielen zich, mits het dich tingsoppervlak voldoende groot is, voldoende sluiten en zal geen gas ingeademd worden. Indien bij het inademen nu, niet voor 100 °/0 sluitende uit ademingsventielen, onbeschermd in de buitenlucht hangen, zal de man bij iedere inademing eenige sporen gas naar binnen krijgen, hetgeen op den langen duur bij cumulatief werkende strijdgassen den dood tengevolge kan hebben. Wij hebben echter gezien dat alle hiervoor beschreven uit ademingsventielen niet rechtstreeks met de buitenlucht in aan raking komen, doch beschermd worden door een deksel (min of meer geperforeerd voor doorlating van de uitademingslucht) of een koker. Door de toepassing nu van deze bescherming, om niet volkomen gasdicht sluitende uitademingsventielen, wordt het navolgende voordeel verkregen. Bij niet geheel gasdicht sluitende uitademingsventielen, die onbeschermd met de buitenlucht in verbinding staan, zal bij iedere inademing alvorens het ventiel geheel gesloten is, een weinig gas ingeademd worden. Worden dezelfde ven tielen nu beschermd door een deksel of koker, dan zal bij iedere inademing, instede van gas, een weinig van de lucht die zich onder het deksel of koker bevindt ingeademd worden. Deze lucht echter is koolzuurhoudend. Het beschermen van de ventielen middels deksel of koker heeft dus niet in de eerste plaats ten doel het ventiel tegen be schadigingen te vrijwaren, doch om de hiervoor vermelde reden. De vorm van ons ventiel komt overeen met die van de Engel- sche maskers „Army Pattern Mask Mark 1 en III, het Puretha gasmasker en met het American Mask 1922. Dat dit ventielmodel een zeer goede gasdichte afsluiting geeft, is reeds gebleken in den afgeloopen oorlog, toen de Engelschen dit ventiel toepasten bij hun Army Mask Mark I, een masker type waarvan de con structie het antwoord was op de geweldig hooge gasconcentraties, geschoten door de Duitsche gaswerpers. De stand van het ventiel is normaal, het hangt nagenoeg lood recht naar beneden, heeft daardoor geen neiging open te gaan staan, terwijl het condensatievocht zeer gemakkelijk kan weg vloeien. Het is echter ook gebleken dat de eene fabriek dit ven tieltype met zeer veel succes fabriceert, (voor 100 °/o sluitend) 339

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 65