f. De banden zelf mogen geen onaangenamen druk op het hoofd uitoefenen, g. Bij het plaatsen van het bandenstelsel om het hoofd van den drager, moeten er zoo weinig mogelijk handgrepen verricht worden. ad. a. Een veel voorkomend type bandenstelsel is aangegeven in fig. 12. Dit bandenstelsel bestaat feitelijk uit twee gedeelten, n.l. het eigenlijke bandenstelsel en de aparte nekband Het ban denstelsel zelf drukt alleen het bovenste gedeelte van het masker geleidelijk tegen het gezicht aan, terwijl door het bevestigen van den nekband het geheele masker geleidelijk tegen het gelaat gedrukt wordt. De oorspronkelijke bedoeling van deze nekband is om te voorkomen dat het masker op het gevechtsveld tijdens het handgemeen van het gelaat gerukt zal worden. Bij een even- tueele toepassing van dit bandenstelsel bij ons masker zou dit bandenstelsel op 7 plaatsen verstelbaar moeten zijn, n.l. tusschen 1 en 2; 2 en 3; 2 en 4; 2 en 5; 3 en 5; 4 en 5; 6 en 7; (zie ook ad. e wat omtrent het bandenstelsel van het Ned. F. gas masker wordt medegedeeld). ad. b. Het in fig. 12 afgebeelde bandenstelsel heeft 7, en het in fig. 13 afgebeelde bandenstelsel (Duitschland), 6aanhech- tingspunten met het maskergelaatstuk. ad. c. Dit bezwaar doet zich in sterke mate voor bij het Ned. Gasmasker model E., waar de banden dwars over de ooren ioopen, waardoor pijn veroorzaakt en het hooren bemoeilijkt wordt. ad. d en e. Bij het in fig. 13 afgebeelde bandenstelsel zijn aan de uiteinden van de elastieken banden, lederen belegstukjes, voorzien van knoopsgaten, genaaid. Deze knoopsgaten worden om een zestal aan het maskergelaatstuk gemonteerde aluminium knoopen, bevestigd. Deze bevestigingswijze van knoop en knoops gat kan alleen goed bij lederen of canvasmaskers toegepast worden, bij rubbermaskers verdient het aanbrengen van schuif- passanten op het gelaatstuk de voorkeur. Deze schuifpassanten moeten niet, zooals veelal gebruikelijk is, aan het einde van den rand van het maskergelaatstuk, doch op het maskerdoek zelf bevestigd worden. In het eerste geval wordt door de gespen een onaangenamen druk op het hoofd uitgeoefend. Een zeer mooie oplossing van een verwisselbaar bandenstelsel, waardoor het masker ook zeer gelijkmatig tegen het gezicht ge drukt wordt, (zie ad. atoegepast bij het Ned. Gasm. F. en de overige maskers afkomstig van de Hevea fabrieken. De 5 aan- hechtingspunten (schuifpassanten) bevinden zich n 1. opeen ring, welke om het mondstuk geplaatst is, zoodat deze gespen nimmer een hinderlijken druk kunnen uitoefenen. Aangezien het rubber van het gelaatstuk van het masker A. zoo soepel mogelijk moest zijn, kon dit bandenstelsel niet bij ons masker toegepast worden. 342

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 68