Bij opgezet masker n.l. zouden de lange elastieken banden het mondstuk en het voorste gedeelte van het masker geheel naar binnen drukken. Dit soort bandenstelsels kan alleen bij stug gelaatstukmateriaal toegepast worden. ad. f. Het beste materiaal voor bandenstelsels is het z. g. kousen band-elastiek, mits van zeer goede kwaliteit. In Duitschland wordt, instede van elastiek, veelal gebruik gemaakt van dunne, met katoen overtrokken, stalen spiraalveeren. Dit materiaal is natuur lijk veel sterker dan elastiek, doch oefent, vooral bij langdurig dragen, een zeer onaangenamen druk op het hoofd uit. ad. g. Bij het plaatsen van het masker in beschermingsstelling, gemonteerd met bandenstelsels als afgebeeld in de fig. 12 en 13, moeten meerdere handgrepen verricht worden. Aan de hand van het vorenstaande zal het den lezer weinig moeite kosten de waarde van ons bandenstelsel te toetsen aan de eischen die in het algemeen aan bandenstelsels gesteld kunnen, worden. ad. 8. De constructie van de vullingbus. De adsorbtie en nevelafvangende stoffen kunnen in een twee tal soorten bussen ondergebracht worden. De eene bussoort (groote) komt in vorm en afmeting overeen met de oefenvullingbus van ons gasmasker (afm. gem. 17 cm hoog, 14 cm breed en 6 cm dik; inhoud 1400 cm3), de andere heeft de vorm van een cylinder (afm. gem. 10 cm. middellijn en 6 cm hoog; inhoud 450 cm3) en wordt rechtstreeks in den mondring van het gelaat stuk geschroefd (mondvullingbussen, zie fig. 14). Het afgebeelde type is een Duitsch industriemasker afkomstig van de Auer- Gesellschaft. De mondvullingbus wordt o. a. bij de navolgende mas kertypen toegepast: Het Duitsche legermasker tot 1924; het Fransche A. R. S. legermaskerhet verbeterde Fransche legermasker type R S C.een groot aantal typen Duitsche industriemaskers (Aueren Drager)het Ned. Hevea gasmasker type 127 met Electro- Universalbus 127 B. Ten aanzien van de eischen welke gesteld worden aan de vullingbus van een legermasker, bezit de mondvullingbus tegen over de gewone vullingbus één voordeel, n. 1. dat het geheele masker in een betrekkelijk kleine cylindervormige bus of zak op geborgen kan worden. De eischen echter welke tegenwoordig aan hel: adsorbeerend en afvangend vermogen aan de vulling van de bus gesteld wor den zijn zoo hoog, dat een busvulling, geplaatst in een mond vullingbus van hiervoorgenoemde afmetingen, aan die hooge eischen niet kan voldoen. Indien met minder hoog gestelde eischen genoegen zou kunnen worden genomen (o. i. worden de eischen dan te laag en onaanvaardbaar) dan zou de bus toch minstens 343-

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 69