■een inhoud van ruim 500 cm3 moeten hebben en treedt het tweede nadeel van de mondvullingbus naar voren n. 1. dat het betrekkelijk zware busgewicht aan het maskerdoek hangt. Bij het vroegere Duitsche Heeresmasker b. v. heeft men dan ook om de zwaarte van de bus en het heen en weer slingeren daarvan bij het loopen, een weinig te voorkomen, aan den mondring een ringetje bevestigd, waaraan een touwtje vastgemaakt kan worden, dat aan het bandenstelsel bevestigd wordt. De redenen echter dat bij de moderne industriemaskers de mondvullingbus nog zoo veelvuldig wordt toegepast, vindt zijn oorzaak in het navolgendeBij verschillende industriën wordt de vulling van de bus slechts tegenover speciale gassen gebruikt. De Auer-Gesell- schaft b. v. maakt dan ook speciale mondvullingbussen tegen adsorbtie en afvanging vanorganische dampen zure gassen en halogeenverbindingen stof, zwavelzuur; blauwzuur; ammoniak; zwavelwaterstofphosphor en arseenwaterstof. Hierbij is dus geen sprake van een universeelvullingbus, doch van aparte bussen tegen bepaalde gassen. Hieruit volgt dus dat de vullingbus niet zoo groot behoeft te zijn en van een mond vullingbus gebruik kan worden gemaakt. De vullingbus van een leger masker moet universeel zijn, alles ad- •sorbeeren en afvangen, onafhankelijk van de .grootte van de concentratie en gedurende langen t ij d. Voor het afvangen van koolmonoxyde, (een gassoort die moei lijk af te vangen is) van hooge rookconcentraties (bij den brand weer), wordt dan ook niet van mondvullingbussen, doch van groote vullingbussen gebruik gemaakt. Voorbeelden hiervan zijnhet Degea masker met Filterbuchse 55 D.het Degea Co. Gerat; het Degea Rauchmasker (o. a. -toegepast b. d. Amsterdamsche brandweer) allen apparaten met een groote vullingbus. Gasmaskers, bestemd voor het passieve gedeelte van de bur gerbevolking kunnen ook van een mondvullingbus voorzien zijn. Een uitgewerkte vullingbus kan bij het werken in fabrieken gemakkelijk verwisseld worden (reserve bussen zijn altijd on middellijk bij de handhet werk kan even gestaakt worden), de capaciteit van de bus behoeft daarom ook niet zoo groot te zijn en kan in het algemeen dus met een kleine bussoort vol staan worden. Uit het bovenstaande moge dus blijken dat men voor legermaskers, tenzij men de adsorbtie en afvangeischen zeer laag stellen wil, een groote vullingbus gebruiken moet: ad. 9. De constructie van de slang. Uit het vorenstaande betoog is gebleken dat voor ons masker een groote vullingbus noodzakelijk is, die met behulp van een ■slang, aan het mondstuk bevestigd wordt. Aangezien in de con- .344

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 70