nadeelen aan het gebruik van een speen en neusklem verbonden verdient ook deze methode, ook in combinatie met brillenzalf, geen aanbeveling. ad. d. Een „klarscheibe" (Duitsch-Zweedsche methode) is een met bijzondere stoffen geprepareerd plaatje celluloid, dat middels een klemmende ring aan de binnenzijde van het masker tegen het oogglas gedrukt wordt. De klarscheibe zuigt het water op. Bij drogen in de lucht wordt het water wederom afgegeven en kan de klarscheibe wederom worden gebruikt. Stofdeeltjes en vuil blijven echter, na het gebruik van het masker aan de kleve rige, weeke oppervlakte laag kleven, terwijl bij langdurig gebruik een weinig doorzichtig en hinderlijk neerslag op de klarscheibe kan ontstaan. De klarscheibe moet dan verwisseld worden. Zij moeten zeer voorzichtig behandeld worden en mogen alleen, om de oppervlakte niet te beschadigen, waardoor de doorzichtigheid minder zou worden, aan den rand vastgehouden worden. Het gebruik van klarscheiben wordt toegepast in Duitschland en in Zweden. Bij gebruik van klarscheiben in de tropen zullen deze zeer dikwijls verwisseld (duur) moeten worden en verdient de toepassing daarvan, bij de huidige houdbaarheid van het mate riaal, geen aanbeveling. ad. e. Het Tissot principe wordt toegepast in Frankrijk, Enge land en Amerika. De inademingslucht wordt niet rechtstreeks vanuit het mondstuk ingeademd, doch strijkt eerst, door middel van een tweetal leidingen, over de oogglazen. Door deze koude luchtstroom wordt het beslaan van het oogglas (bij iedere uit ademing beslaat het oogglas gedeeltelijk) voorkomen. In fig. 16 wordt dit principe aangegeven zooals het o. a. bij het Engelsche Puretha masker wordt toegepast. Op de inademingsopening van het mondstuk is een Y-vormig rubber buizenstel bevestigd De pijltjes gevende stroomrichting van de inademingslucht aan. Ook deze methode is niet afdoende en kan dan ook, bij triplexoog- glazen, alleen in combinatie met brillenzalf toegepast worden. Zonder gebruik te maken van brillenzalf is bij inademing het oogglas helder, bij uitademing dof beslagen, zoodat de drager bij iedere ademhaling de indruk krijgt van een opgetrokken en neergelaten gordijn. Indien men deze methode, waarvan de uit voering zeer eenvoudig is, bij ons masker zou toepassen, staat hier als onmiddellijk nadeel tegenover dat de oogglazen, teneinde geen hinder te ondervinden van de rubberbuizen, meer naar voren geplaatst zullen moeten worden, waardoor het gezichtsveld verkleind en het masker volumineuser wordt. ad. f. Uit het vorenstaande moge dus blijken dat de toepas sing van de methoden genoemd onder b. c. en e. ieder speciale eischen stellen aan het masker voorwat betreft de vorm en de keuze van de maskerstof, terwijl de methode genoemd onder d. niet bij iedere willekeurige oogglasconstructie toegepast kan worden, doch dat de oogglasconstructie zoodanig moet zijn dat 347

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 73