zij ingericht is voor het gebruik van klarscheiben. Tevens is uit het vorenstaande gebleken, dat geen der vermelde methoden het beslaan van de oogglazen voor onbepaalden tijd voorkomen, terwijl bij gebruik van briilenzalf de oogglazen ook slechts ge durende enkele uren van aanslag gevrijwaard blijven. Klarscheiben komen, in verband met de hooge temperatuur, waardoor geregeld verwisselen noodzakelijk wordt, niet in aanmerking, zoodat alleen de keuze overbleef tusschen het Tissot principe en gebruik van briilenzalf. Het Tissot principe, in combinatie met briilenzalf, zal beter voldoen dan iedere methode op zich zelf doch, gezien de nadeelen verbonden aan het Tissot principe, terwijl briilenzalf bewezen heeft in de practijk voldoende te zijn, werd de keuze ten slotte op het gebruik van briilenzalf bepaald. ad. g. en h. Het „Legrende" principe werd eerst na de samen stelling van ons gasmasker bekend gemaakt in „Recherches et Inventions" (Ref. Z. S. S. No. 3. 1930). In het algemeen geldt dat, naarmate het temperatuursverschil tusschen de buitenlucht en de lucht onder het masker toeneemt, de oogglazen sneller beslaan. In Europa komen temperatuurs verschillen van 30° voor (onder en buiten het masker). De vochtige warme lucht onder het masker zal, bij aanraking van de binnenzijde van het oogglas dat aan de buitenzijde afgekoeld wordt, vlug condenseeren. (In Indië zijn die temperatuursver schillen gelukkig niet zoo groot). Het temperatuursverschil tusschen de beide glasoppervlakten van het oogglas kan nu geëlimineerd worden door een oog glas te fabriceeren bestaande uit drie dunne glazen plaatjes, onderling gescheiden door een laag lucht (zie fig. 17). De binnenste glasoppervlakte zal door de slecht warmte geleidende luchtlagen nagenoeg niet afgekoeld worden, zoodat geen neerslag zal ontstaan. Wordt een dergelijk masker bij lage temperatuur opgezet, dan zal de binnenzijde van het oogglas licht beslaan. Wordt de binnenlucht niet vernieuwd, dan blijven de glazen een weinig beslagen. De vochtige binnen lucht kan n. 1. de neerslag niet doen verdampen. Bij toepassing nu hierbij van het Tissot principe is de neerslag spoedig ver dwenen. De vervaardiger verklaart gedurende 2 uren een dergelijk masker in beschermingsstelling te hebben gedragen, zonder dat het uitzicht ook maar ergens minder werd. In de practijk zal nader uitgemaakt moeten worden of een dergelijke oogglas-con structie toegepast kan worden voor gebruik te velde (dunne breekbare glasplaatjes, dik oogglas, dus volumineus, een fout in een der glasplaatjes geeft een verteekend terreinbeeld). Aan het slot van dit artikel lijkt het ons niet ondienstig om de verschillende lezers van dit tijdschrift, die zich voor het chemische vraagstuk interesseeren, attent te maken op een tweetal 348

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 74