12. NOGMAALS HET GEVECHTSSCHERMEN. door GEOS. In onze verwachting, dat ons artikeltje over het gevechtsscher- men critiek zou uitlokken, zijn wij niet teleurgesteld. Na de jongste ervaringen in Atjeh (1925-1927) staat het ge- vechtsschermen in het middelpunt van aller belangstelling en terecht! Wie vroeger gemeend mocht hebben, dat door den toe stand van jarenlange rust en vrede het handgemeen, als een verouderde strijdwijze, niet of slechts weinig behoorde te worden beoefend, zal thans wel tot andere gedachten zijn gekomen. Nog altijd geldt de regel, en niet het minst tegen een Inheemsche verzetspartij, dat het handgemeen den strijd beslist. Deze groote belangstelling in de beoefening van het gevechts- schermen (handgemeen) is o. a. kortgeleden nog tot uitdrukking gekomen tijdens het XlIIe Wapenfeest, waar wij hebben kunnen constateeren, dat verreweg het grootste deel der deelnemende korpsen in de colonnewedstrijden met karabijn en klewang ver schenen is. Ons artikeltje is eveneens een gevolg geweest van onze leven dige interesse voor het gevechtsschermen, hetwelk door ons zeer druk beoefend wordt, en bedoelde de onvolkomenheden, welke naar onze meening daaraan nog kleven, naar voren te brengen. Daarbij hebben wij gemeend, met ons er toe te bepa len, algemeene lijnen (principes) aan te geven. Dat de door ons bepleitte principes geen onverdeelde instem ming hebben gevonden, is natuurlijk te begrijpen. In het bijzon der schijnt de Kapitein der Infanterie A. C. Koot geen voorstan der te zijn van onze ideeën. Toch geeft hij toe, dat het mogelijk is de karabijn in het handgemeen actief te gebruiken, en wel als de tegenpartij van links besprongen kan worden. Met deze mo gelijkheid hebben wij eveneens rekening gehouden en onze over tuiging is, dat het alleen daarom al noodzakelijk moet worden geacht, den man reeds in vredestijd het actief gebruik van zijn karabijn te leeren. Wij achten ons niet verantwoord den soldaat niet alles te laten beoefenen, wat hem bij een handgemeen te pas kan komen. De karabijn moet daarbij als het ware als schild gebruikt worden. Het buitengewoon groote voordeel, om met de karabijn te weren (slaan) en tegelijkertijd met de klewang te houwen of te steken, is zóó enorm, dat o. i. alle andere over- 358

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 84