Wat betreft het vooruitbrengen van den achtersten voet het volgende In het handgemeen moet de man zijn beide voeten naar alle richtingen kunnen verplaatsen. Hij bevindt zich niet op een scherm- mat, waar hij slechts met zijn voorsten (rechter-) voet voorwaart- sche passen maken mag. Het gaat hier om zijn hachje en alle verbod is uit den booze. Voorts moeten wij ons niet blind staren op uitsluitend kle- wangaanyallen, al moeten wij toegeven, dat onder de huidige omstandigheden het afslaan van klewangaanvallen de hoofd schotel behoort te vormen van onze oefeningen in het handge meen. Wij kunnen tegenstanders krijgen, gewapend met 3 a 4 meter lange lansen, dan wel, in geval van strijd tegen een gel ij k- bewapenden vijand, met geweer en bajonet. In deze gevallen vooral zal het vooruitbrengen van den achtersten voet tot zijn recht komen, aangezien het dan zaak is, den afstand tot den vijand snel te verkorten en toe te slaan. Bij het vooruitbrengen van den achtersten voet wordt de lans (het geweer) van de tegenpartij met de karabijn weggeslagen (-gedrukt), vervolgens de achterste (thans rechter) voet wederom naar voren verplaatsende tegelijkertijd een houw of steek met de klewang toebrengen. Thans de steken. De Noord-Europeaan en in het bijzonder de Hollander, voelt over het algemeen meer voor houwen en halen. De Zuid-Europeaan daarentegen, b. v. de Franschman, zweert bij steken. Wij zijn de meening toegedaan, dat de Inheemsche ras sen in het algemeen in dit opzicht den Zuid-Europeaan naderen Men denke aan de krissen, rentjongs, lansen, enz., allemaal steek wapens bij uitnemendheid. Is het dan niet juister, om onze In heemsche militairen, die immers het grootste percentage van het Leger uitmaken, een groot vertrouwen hebben in en meer voe len voor steken, dit ook te laten beoefenen Het antwoord kan niet anders dan bevestigend luiden, al erkennen wij gaarne de bezwaren aan de steken verbonden. Wat betreft de steken met het scherp omhoog, deze hebben o. i. meer uitwerking, daar men bij het steken de punt ook haast automatisch omhoog haalt, en zulks zeer zeker bij het terug trekken van het wapen. Heeft men er zich weieens rekenschap van gegeven, hoe rentjongsteken worden toegebracht? Het zal wel de moeite waard zijn, om deze bij uitstek gevaar lijke en meestal doodelijke steken (vooral steken in den buik) te bestudeeren. Ons onderzoek heeft uitgewezen, dat (met de linkerhand) de rentjongsteken in den regel worden toegebracht, door het wapen vast te houden met het lemmet aan de duimzijde en met het scherp omhoog, en bij het steken de punt omhoog te halen. Voorts nog de opmerking, dat steken, mits van meet af aan goed beoefend, haast altijd behoorlijk zitten, en zeer zeker in 360

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 86