2. DE KOLONIALE RESERVE. 1 April 1891—1 April 1931. door W. F. E. Op 1 April a. s. viert de Koloniale Reserve te Nijmegen haar veertigjarig bestaan. Bij de herdenking van dit heugelijke feit, bieden wij het jubileerende korps hierbij onze beste wenschen aan. Tevens willen wij van deze gelegenheid gebruik maken om een terugblik te werpen op het ontstaan en de geschiedenis van dit wervingsinstituut. Als opvolgster van het Koloniaal Werfdepot te Hardewijk is de geschiedenis van de Koloniale Reserve, evenals die van haar voorgangster, de geschiedenis der koloniale werving. Het zij ons daarom vergund hierop even dieper in te gaan. Tal van omstandigheden hebben er toe medegewerkt, dat de koloniale werving steeds een zaak moest zijn van aanhoudende overheidszorg. Wanneer wij in de geschiedenis der koloniale werving teruggaan tot het midden der vorige eeuw, toen het werfdepot te Hardewijk werd opgericht, zien wij, dat naast enkele tijdperken van voorspoed, er vele zijn geweest, waarin men met alle mogelijke middelen nauwelijks de jaarlijksche aanvullings contingenten, welke het Indisch Leger vereischte, voltallig kon krijgen. Talrijk zijn de middelen geweest, welke bij de werving zijn toegepast en of deze in de vorige eeuw, volgens de tegen woordige inzichten, altijd even goed door den beugel konden, is een vraag, welke wij niet volmondig met „ja" zouden durven beantwoorden. Bij de oprichting van het koloniaal werfdepot werd bepaald, dat de koloniale werving zou worden bestuurd door het Depar tement van Oorlog, in overleg, doch zonder dadelijke bemoeienis van het Departement van Koloniën. De kosten voor het werfdepot zouden worden bestreden uit de daarvoor op de begrooting van Nederlandsch-Indië uitgetrokken sommen. Dat deze tweeslachtige toestand, welke tot het begin van deze eeuw ook ten aanzien van de Koloniale Reserve bestendigd bleef, dikwijls tot veel wrijving aanleiding gaf en niet ten goede kon komen van de werving zelve, behoeft geen betoog. Met alle middelen is steeds getracht de werving op peil te houden. Onder deze middelen nam in de vorige eeuw het systeem 284

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 8