bleek haar vasthoudende taak uit te voeren. De eenige volwaar dige divisie werd daarmede aan de omvattende groep onttrokken. Het Donau leger had van de zich ontwikkelende Roe- meensche manoeuvre niets bemerkt en zette 1 Dec. den opmarsch naar Boekarest voort, waarbij de linkervleugeldivisie (217, daar achter de 26 Turksche div.) goede vorderingen maakte tegen den rechtervleugel (21 I. D.) van Groep Jorcavescu. In den morgen van dezen dag zette de omvattende Roemeen- sche groep zich in beweging en rukte aanvankelijk zegevierend voorwaarts. De toestand toonde thans een onmiskenbare over eenkomst met dien tijdens den slag bij Hermannstadt. In beide gevallen werd een leger omtrokken, dan wel omvat, terwijl het zelf juist terrein won tegen een der vleugels van de frontgroep der tegenpartij. De gedragingen van den veldheer, welke de omvattende manoeuvre uitvoerde, toonen evenwel een merkwaar dig verschil. Terwijl Falkenhayn de omtrekking onbekommerd liet doorgaan en den bedreigden vleugel zijner frontgroep zelfs machtiging gaf nog verder terug te wijken, toonden Presan- Bertholot deze moreele kracht niet te bezitten. De omvat tende groep ontving bevel naar binnen af te buigen, teneinde den benarden vleugel van de frontgroep rechtstreeks hulp te bieden. Hierdoor werd de geheele Roemeensche manoeuvreergroep samengetrokken op de linkervleugel divisie van het Donau leger. Een der eerste voorwaarden voor het slagen eener omvatting, het wijd uithalen der beweging, teneinde op de verbindingen van de tegenpartij te werken, ging hiermede verloren. De Roemeensche 2 C. D. bleef daarbij aan hare inf. kleven en verzuimde in het gevaarlijke gat op te helderen. Nacht 1/2-T2 gaf de Roemeensche legerleiding nu het vol gende bevel uit lo. De 21 en 9/19 I. D. vervolgen den vijand in Z.O. richting en drijven hem tegen de naderende Russen 2o. De, in Boekarest ontladende 7 I. D. dekt in N. W. richting tusschen Arges en Ncajlova (rechter zijrivier van de Arges). 3o. 2/5 I.D. dekt ter weerszijden van den kunstweg Boekarest— Alexandria. 4o. 2 C. D. vult het gat tusschen 7 en 2/5 I. D. Waren deze bevelen uitgevoerd, dan hadden de gebeurtenissen waarschijnlijk een minder catastrophaal verloop gehad. Schmettow's ruiterij was evenwel oorzaak, dat het bevel 2/5 I.D. niet meer kon bereiken en deze Div. zette daarom den marsch in O. richting voort. Ook gedurende 2 en 3 Dec. bleef zoodoende de Duitsche vleugeldivisie van het Donau leger de krachten der geheele Roe meensche manoeuvreergroep absorbeeren, zonder dat hier pochthans een tactische beslissing bereikt werd. De lange duur van 396

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 12