vallen. Het geheel ontwikkelde zich tot een frontalen slag over 75 K.M. lengte, waarbij de Russisch-Roemeensche linkervleugel tenslotte naar de Sereth werd teruggedrongen zonder doorbroken te zijn. Slag van Rimmicul Sarat 21/27-12-'16). Hier hadden de Russen inmiddels een tweede achterhoedestelling voorbereid ter dekking van de bruggenhoofden Focsani en Braila, waarvan de rechtervleugel wederom stevig verankerd was aan het gebergte. Hoewel de aanvalskrachten der Centralen thans vrijwel waren uitgeput en zij onnoemelijk leden door koude en slechte ver pleging, grepen zij nog eenmaal aan. In den slag bij Foc sani (3/7-l-'17) werden de Russen en Roemenen achter de Sereth en Putna teruggedrukt. De „O. L. L." drong thans aan op een stoot over de Putna, teneinde de spoorlijn achter het nieuwe Russisch-Roemeensche front bij Maratesti in handen te krijgen. De troepen waren hier toe evenwel niet meer in staat. Zonder verdere gevechten werd de lijnSereth-Putna overal bereikt, waar zij zich ingroeven. Hoewel dus ook bij de strategische vervolging de algeheele vernietiging der vijandelijke strijdkrachten niet had kunnen be reikt worden, verkeerden deze toch in een toestand, welke de vernietiging nabij kwam. Met ruim 600.000 man was het Roe- meensche veldleger ten strijde getrokkenhiervan waren er 80.000 gevangen, 150.000 dood, gewond of vermist, 150.000 ver strooid. Omstreeks 200.000 man werden door de Russen achter de Sereth opgenomenslechts 6 der 23 Roemeensche divisies waren nog in gevechtswaardigen toestand (15, 3, 1, 6, 7 en 12) en bezetten bij den Ojtoz pas een deel van het Russische front. Werpen wij thans een terugblik op den geheelen veldtocht, dan zien wij hoede strategie der Centralen inderdaad is geweest: „Die Lehre der Aushilfen" (Moltke). Onvoorbereid aangevallen, overal strijdend met een minderheid tegen een meerderheid, t. o. v. geheel Roemenië op de buitenlijnen, in Zevenburgen op de binnenlijnen, hebben zij in beide posities den tegenstander het initiatief weten te ontrukken, in den slag bijgestaan door hun superieure aanvoering en bewapening hebben zij, waar mo gelijk (Hermannstadt) gestreefd naar vernietiging der vijandelijke strijdkrachten, doch later genoegen genomen met het bereikbare, waar gebrek aan tijd en krachten verhinderden de ideale oplos sing na te streven. Vóór alles hebben zij getoond den hoogen zin te verstaan der woorden „Kriegjühren heiszt angreifen". Wij meenen de laatste en voornaamste leering, welke de veld tocht in Roemenië ons geboden heeft te kunnen samenvatten in Vorenstaande getallen volgens Kirke, t.ap. „J.R.U.S.l." blz. 241. 401

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 17