2. STRAATGEVECHTEN. door F. A. M. HARTERINK, lste Luitenant der Inf. (met een schets in den tekst). Hoewel straatgevechten ook kunnen voorkomen in den strijd tegen een buitenlandschen vijand, de krijgsgeschiedenis geeft hiervan door den loop der eeuwen heen voorbeelden te over, zal ik deze gevechten hier buiten beschouwing laten, aangezien ik mij voor oogen heb gesteld eene bespreking van straatgevech ten tegen een opstandige bevolking, volgens mijne meening voor ons, officieren van het Nederlandsch Indische Leger, veel belang rijker, en wel met het oog op het zoo integreerend gedeelte van de taak van ons leger: Het handhaven van de orde en rust in onzen archipel. Aangezien over het te behandelen onderwerp zeer weinig lite ratuur bestaat (wat er over bestaat, handelt over straatgevech ten in de groote steden van Europa) roep ik bij voorbaat de clementie mijner lezers in, zoo ik noodzakelijkerwijs hier en daar onvolledig zal zijn. Mijn bedoeling met dit artikel is dan ook uitsluitend om, voor zoover dit binnen mijn vermogen ligt, bij te dragen tot meerdere bekendheid met dit zoo bij uitstek belangrijke onderwerp. In verband hiermede is het dan ook te betreuren, dat geen onzer voorschriften, meer in het bijzonder het V. P. T. L., ook maar het geringste bevat over dit onderwerp, ofschoon dit geen verwondering behoeft te baren, aangezien nog geenerlei ervaring op het gebied van deze bijzondere soort gevechten door ons leger werd opgedaan. Wel is waar is er in enkele buitenlandsche taktiekboeken eenige aandacht aan deze materie gewijd, doch de conclusie's waartoe men in deze boeken komt, zijn alle gebaseerd op de ervaringen opgedaan in straatgevechten, geleverd in verschillende opstanden in Europa, welke in de vorige eeuw plaats hadden, terwijl juist in den tegenwoordigen tijd, met de modern bewapende legers, deze gevechten een geheel ander aspect zullen krijgen. 403 Inmiddels zijn nieuwere gegevens, dan waarover schrijver beschikte, ver krijgbaar. De Redactie zal gaarne ruimte reserveeren voor medewerkers, die dit onderwerp willen belichten. Voor bronnen zal men niet tevergeefs aan kloppen bij den bibliothecaris van het D.v. O. te Bandoeng. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 19