In dit verband zij nog opgemerkt, dat ook in den tegenwoor- digen tijd het stadsbeeld, vergeleken bij vroeger, zeer veel is gewijzigdhoekige kromme straten zijn verdwenen, straat- steenen, een vroeger zoo geliefd artikel tot het opwerpen van barrikades en tot het bestoken van een opgedrongen aanvaller, zijn meerendeels vervangen door asphaltde ligging van politiek be langrijke gebouwen in de verschillende stadskwartieren heeft eveneens een belangrijke wijziging ondergaan, allemaal redenen waarom een straatgevecht in den tegenwoordigen tijd niet veel overeenkomst meer zal vertoonen met, om maar eens een voor beeld te noemen, de straatgevechten, welke plaats hadden tij dens de Fransche omwenteling in Parijs. Siegfried Nacht zegt dan ook zeer terecht in zijn werk„Der Generalstreik und die soziale RevolutionDie heroïsche und romantische Periode der Barrikadenrevolution ist überlebt, und jeder anhliche anachronistische Versuch würde bald im Blut der Arbeiter erstickt werden." Bij de bespreking van de eigenlijke straatgevechten, zullen in chronologische volgorde worden behandeld de inleiden de gebeurtenissen, die zullen kunnen leiden tot een straatgevecht, de wijze van optreden bij een straatgevecht, de verschillende stadia waaruit zulk een gevecht bestaat en de taak, die de ver schillende onderdeelen van het leger daarbij hebben te verrich teneen en ander zooveel mogelijk aangepast aan de toestanden, zooals deze in Nederlandsch-lndië heerschen en rekening hou dende met de samenstelling en outilleering van het Nederlandsch- Indische leger. Indien bekendis geraakt, dat de bevolking van een bepaalde stad zich voorbereid tot het verwekken van onlusten tegen het wettig gezag is het in de eerste plaats de taak der politie om de orde en rust te handhaven. De zich ter plaatse bevindende troepenafdeelingen dienen echter in de kampementen te worden geconsigneerd en gereedgehouden tot een onmiddel lijke actie voor het geval dat de bevolking tot daadwerkelijk ver zet overgaat. Officieren en buiten de kampementen gehuisvestte militairen dienen onverwijld hun intrek in de kampementen te nemen, spoedig bij de hand te zijn, en om te voorkomen, dat zij om in hunne woningen door de opstandelingen te worden geisoleerd. In verband met de geringe sterkte der politie, zullen enkele bijzonder belangrijke punten, als postkantoren, telegraafkantoren, spoorwegstations, gasfabrieken, stations voor waterkracht en elec- triciteit enz. door militairen dienen bezet te worden. Hierbij wake men echter tegen versnippering van krachten, want ook hier geldt de regel: Wie alles verdedigen wil, verdedigt niets. 404

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 20