Een goede berichtendienst en een intensieve samenwerking met bestuur en politie moet worden nagestreefd, zoodat de militaire commandant onmiddellijk op de hoogte kan worden gesteld van alle veranderingen, die zich voordoen in den bestaanden toestand. In vele gevallen kan het aanbeveling verdienen, zich voor de communicatie tusschen deze autoriteiten te bedienen van een geheim code, vooral indien gebruik gemaakt wordt van de telefoon, daar afluisteren der gesprekken, in verband met het feit, dat zich in den huidigen tijd onder de tegenstanders ook technisch geschoold personeel kan bevinden, niet is uitgesloten. Er dient angstvallig tegen te worden gewaakt om bij ieder volksoploopje te doen uitrukken, aangezien zulks de troepen noodeloos en vroegtijdig vermoeit, hetgeen koren op den molen der verzetsleiders is. Bovendien heeft het nuttelooze loopen in straten, omgeven door een opgewonden volksmassa, een gespan nen afwachten van komende dingen, zonder dat nog eenige actie kan worden gevoerd, een verlammenden invloed op officieren en soldaten. Als norm dient dan ook te worden aangenomen, dat de troepen commandant eerst tot actie besluit, als de opstandelingen tot daadwerkelijk verzet overgaan en de politie het niet langer afkan. Deze autoriteit dient dan echter een volledige vrijheid van handelen te hebben, terwijl, indien de toestand in een zoodanig stadium verkeert, dat aanvallend dient te worden opgetreden, de burgerlijke autoriteiten zich van verdere inmenging dienen te onthouden. De staat van beleg dient te worden afgekondigd, samen scholingen dienen te worden verboden, de toegang tot de stad dient te worden ontzegd aan daar buiten wonenden, een censuur op de post moet worden ingesteld en aan de inwoners dient middels een proclamatie te worden bekend gemaakt dat, indien ergens een straatgevecht ontstaat een ieder het betreffende stads kwartier onmiddellijk heeft te verlaten, daar anders onschuldigen kunnen worden getroffen, aangezien het in geval van een gevecht onmogelijk is met de aanwezigheid van dezulken rekening te houden, terwijl bovendien persoonsverwisselingen bij arrestaties niet zijn uitgesloten. In verband hiermede noem ik een bekend voorbeeld uit de Fransche omwenteling in het jaar 1871, waarbij bij de bestraffing der schuldigen de communeleider Billioray in 14 dagen drie malen door drie rampzalige mannen, die een toe vallige gelijkenis met hem vertoonden, vertegenwoordigd werd bij de terechtstellingen op straat. Als verdere maatregelen kan worden aanbevolen het gereedhouden van de brandweer, niet alleen teneinde zoo snel mogelijk opkomende branden te kunnen blusschen, doch tevens ten gebruike bij volksoploopen. Een flinke straal water heeft reeds meerdere malen, o. a. bij de opstanden in Praag, Parijs 405

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 21