Een en ander heeft ten gevolge, dat van eenigen samenhang weinig sprake is en dat de taak van de opperleiding zeer, zwaar genoemd mag worden, te meer ook daar den opstandelingen alle geoefendheid en elk saamhoorigheidsgevoel ontbreekt. Aan deze omstandigheden zal het te wijten zijn, datdeopper- leider van den opstand in vele gevallen niet precies zal weten, waar een bepaalde afdeeling zich tijdens het gevecht bevindt, het geen diens taak niet vergemakkelijkt. De wijze waarop onze troepen zullen hebben te ageeren tegenover verzetslieden, die zich in een stadsgedeelte, ter ver dediging hebben vastgezet,' berust hoofdzakelijk, zooals hieronder zal worden aangetoond, op de lessen, die uit het bovenstaande zijn te putten. Al dadelijk treedt het groote voordeel in het oog, dat wij kunnen bereiken door de opstandelingen zoo weinig mogelijk tijd te laten zich op het gevecht voor te bereiden en deswege den aanval zoo snel mogelijk in te zetten. Bij den aanval op een opstandig stadsgedeelte kunnen wij ons drie verschillende vormen van actie indenken, n. 1. de insluiting, de beschieting en den doorgevoerden aanval, welke vormen al dan niet in verband met de omstandigheden, gecombineerd met elkander kunnen worden toegepast. De beschieting, hieronder te verstaan de beschieting mid dels artillerie, zal slechts worden toegepast in de uiterste nood zakelijkheid, n. 1. wanneer vrijwel de geheele bevolking van een groote stad in opstand is, en het verzet zich zoodanig over deze stad heeft verbreid, dat de andere wijzen van optreden slechts gepaard kunnen gaan met groote verliezen onzerzijds, en dan nog alleen in zeer beperkte mate, aangezien een beschieting van een groote stad weinig nuttig effect heeft, daar de oproerlingen dekking genoeg zullen vinden, terwijl daarentegen de vernieling van publieke gebouwen en de eigendommen der goedgezinden niet is te vermijden. De beschieting heeft echter een aanmerkelijken demoraliseeren den invloed op de oproerlingen en moet dus uitsluitend worden beschouwd als een schrikmiddel, dat slechts bij uiterste noodzaak kan worden toegepast. Toch mag niet geaarzeld worden dit middel toe te passen als te voorzien is, dat andere middelen niet tot het gewenschte resul taat leiden. Men zij hierbij indachtig aan de historische woorden gesproken door Fürst Windischgraiz bij den opstand te Praag in het jaar 1848, toen zijn onbevelhebbers eene beschieting afraadden zeide: „Eine Stad ist leichter auf zu bauen als ein Staat." Welk een moreel effect een beschieting kan hebben moge blij ken uit het feit, dat, nadat Windischgratz de beschieting had gelast slechts twee granaten voldoende waren om de inwoners van Praag tot bezinning te brengen. 408

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 24