De insluiting, waaronder te verstaan, de afsluiting van alle toegangen tot het opstandige stadsgedeelte. Het spreekt van zelf dat dit in onze grootere steden, waarbij een belangrijk gedeelte van de stad in opstand is, een zeer groot aantal troepen vordert. Toch biedt de insluiting zulke aanmerkelijke voordeelen, dat het aanbeveling verdient haar, indien slechts eenigszins mogelijk toe te passen, op meer of minder beperkte schaal. Met de insluiting voorkomt men het versterken der verzetspartij van buiten af, de aanvoer van wapenen, munitie en proviand. Als de strijd in het bedoelde stadsgedeelte zoo goed als beslecht is, hebben de in sluitingstroepen bovendien tot taak, vluchtende opstandelingen en vooral de leiders het ontkomen te beletten en waar mogelijk, deze lieden te ontwapenen en te arresteeren. Met de insluiting bereikt men tevens, dat de opstand zich niet over de verdere stad kan uitbreiden. Aan de dekking in den rug moet door de insluitingstroepen de noodige aandacht worden besteed. De insluiting zal meestal tege lijkertijd met de beschieting en (of) doorgevoerden aanval worden toegepast. Het snelste middel om het verzet te breken, is de doorge voerde aanval. Hierboven werd reeds uiteen gezet, dat de oproerlingen gedwongen zijn naar alle zijden front te maken en daardoor hunne krachten te verdeelen. Aangezien het voor de leiders der opstand zeer moeilijk is om in een veelal onover zichtelijk, door barrikades afgesloten stadskwartier de verdediging te leiden, dient in een breed front te worden opgemarcheerd, bij voorkeur wordt in meerdere colonnes concentrisch naar het brand punt van het verzet opgerukt. Wordt hier of daar een der colonnes het voortgaan belemmerd, dan zal deze veelal door successen der nevencolonnes wederom in staat gesteld worden den opmarsch te vervolgen. Ten slotte zullen de in het nauw gedreven opstandelingen ge dwongen worden naar drie of vier kanten front te maken. Een te juister tijd uitgezonden afsluitingsafdeeling in den rug des vijands kan er toe bijdragen de gevluchte opstandelingen op te vangen en te arresteeren. Hoewel als regel moet worden aangenomen, dat een eenmaal ingezetten aanval, welke succes heeft, niet moet worden afgebroken, kan het toch nuttig zijn om, vooral tegen het invallen van den nacht, de troepen een bepaalde lijn op te geven, waarin de verschillende colonnes den aanval moeten onderbreken. Men moet zich dan ook altijd voorbereiden op een meerdaagsche duur van den strijd, hoewel dikwijls in één dag het verzet gebroken kan zijn. Thans overgaande tot het eigenlijke gevecht en de taak die de verschillende wapens hierbij hebben te verrichten kan het volgende worden opgemerkt. 409

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 25