terrein voor vliegtuigen overzichtelijk is. Tegen de stad zelf kun nen zij echter worden benut om op enkele steunpunten van de oproerlingen bommen te werpen. Vechtwagens, Hoewel nog niet bij ons leger in gebruik, moge hier het groote belang van deze strijdmiddelen in straat gevechten worden gememoreerd. Zij kunnen worden gebruik tegen barrikades in straten, waarvan de huizen ter weerszijden zwaar door de opstandelingen zijn bezet. Zij gaan de Infanterieafdee- lingen vooraf en dienen bewapend te zijn met mitrailleurs. Alleen lichte vechtwagens komen dus hiervoor in aanmerking. Infanterie. Bij straatgevechten is de Infanterie het hoofd wapen en dient rijkelijk voorzien te zijn van km's en handgra naten. Een belangrijke verbetering brengt hier onze nieuwe of fensieve handgranaaat, systeem Mantel, die binnenkort zal worden ingevoerddeze granaat paart aan bescheiden afmetingen en klein gewicht een zeer groote plaatselijke uitwerking, zonder hierbij gevaar op te leveren voor de gebruikers. Is geen Genie ingedeeld, dan behooren de voorste afdeelingen van de Infanterie rijkelijk te worden voorzien van werktuigen en materialen om deuren te forceeren, bressen te slaan en muren te. doorbreken, zooals haken, breek- en kniptangen, muurhamers, bijlen, reeds te voren klaargemaakte springladingen, enz. Ook het meevoeren van enkele ladders verdient aanbeveling. Zeer veel nut kan ook hebben het indeelen van politieamb tenaren, die door hun plaatselijke terreinkennis dikwijls zeer belangrijke inlichtingen kunnen verstrekken. Te meer is dit noodig bij troepen uit andere garnizoenen. Afgezien hiervan behooren de verschillende commandanten in het bezit te zijn van kaarten en plattegronden van de bewuste stad en de zich daarin bevindende voornaamste publieke gebouwen. Zooals hierboven reeds werd bekend gesteld dient in een breed front, liefst concentrisch tegen den haard van het verzet te wor den opgerukt, terwijl reserves moeten worden gereed gehouden om te worden ingezet op die punten, waar zulks vereischt wordt en die tevens kunnen worden belast met de beveiliging in den rug. De Infanterie kan, afhankelijk van het stadsbeeld en de plaatse lijke omstandigheden, op verschillende wijzen optreden. Zoolang nog geen sterke tegenstand wordt ondervonden, rukt de Infanterie door de open straten op en wordt volgens gewoonte ge splitst in een voorhoede, een hoofdmacht en een achterhoede. Bereden officieren gaan te voet, aangezien zij te voet alles met grooter rust kunnen overzien, daar paarden in straten, waar geschoten wordt onrustig worden en wanorde veroorzaken; bovendien is een afgezeten ruiter minder kwetsbaar. De wapens zijn geladen, de bajonnetten opgezet, de marechaus see-sabels getrokken, aanvankelijk wordt echter slechts op com mando gevuurd. 411

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 27