In dicht bebouwde w ij ken met verdiepingsgebouwen b. v. in Europeesche en Chineesche wijken wordt ter weers zijden van den weg gemarcheerd, waarbij de rechts mar- cheerende manschappen de verdiepingen en daken links van den weg bewaken en zoo noodig onder vuur nemen cn omgekeerd. Aanbeveling verdient het om zoo dicht mogelijk langs de huizen te loopen, ten einde te vermijden, dat men van boven af met allerlei voorwerpen wordt bestookt. De voorste manschap pen kiest men bij voorkeur uit scherpschutters, die alles wat zich aan de vensters vertoont wegschieten. De overige troepen volgen op eenigen afstand, waarbij ook de dekking der flanken niet mag worden verwaar loosd. In evenwijdig loopende straten worden flankdekkingen uitgestuurd, die gelijk met de hoofdmacht oprukken en die zoo noodig door de dwarsstraten weer kunnen worden aangetrokken. Op de hoeken van zijstraten worden door de voorhoede afdee- lingen geplaatst, die bij de achterhoede weer aansluiten. Zoo lang mogelijk moet de Infanterie op deze wijze voorwaarts gaan, aangezien deze manier van oprukken het vlugst tot het doel brengt. Nadert men echter het brandpunt van het verzet, dan zal deze wijze van oprukken slechts gepaard kunnen gaan met groote verliezen onzerzijds. Alsdan dient een andere wijze van oprukken te worden toegepast. Ten einde hieromtrent een beteren indruk te verkrijgen, dient eerst in beschouwing te worden genomen op welke wijze de opstandelingen zich zullen versterken. In den regel zullen zij openbare gebouwen van groot belang, zooals ban ken, stations, post-entelegraaf-kantoren bezet ten, terwijl zij in de straten, welke naar deze gebouwen voeren, barrikaden zullen opwerpen, meestal op zoodanige punten, dat deze versperringen vanuit één of meer hoekhuizen onder vuur gehouden kunnen worden. Als regel zullen de barrikaden slechts zwak, de hoekhuizen daarentegen zeer sterk bezet wordenvoor uit geschoven schutters bevinden zich in de belendende huizen om reeds op eenigen afstand der hindernis ons met hun vuur te verontrusten. Zijn de hoekhuizen eenmaal in ons bezit, dan valt de zwak bezette barrikade van zelf. Het voortdringen in de open straat is thans niet meer de aangewezen weg, daar dit ons door het heftige vuur uit de hoekhuizen en de belendende perceelen te veel verliezen zou kosten. Thans dient een andere methode te worden gevolgd. Hoewel in het algemeen gebouwen en eigendommen zoo veel mogelijk dienen te worden ontzien, mag dit niet gaan ten koste van de eigen veiligheid. Zoo mogelijk buiten 'svijands vuurbereik dringen afdeelingen de huizen ter weerszijden van de straat binnen. Hiertoe worden zoo noodig de straatdeuren en 412

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 28