vensters geforceerd. Deze afdeelingen begeven zich naar de bo venste verdiepingen, aangezien van hieruit een beter inzicht kan worden verkregen in de verdiepingen aan de overzijde van de straat. Terwijl een gedeelte der afdeeling de straat en de tegen over liggende gebouwen onder vuur houdt, breekt een ander gedeelte, als Genie ingedeeld is dan deze, de muur naar het naastliggende huis door. Hierbij treedt het groote belang in het oog van de mede te nemen materialen en springstoffen. Men vergete nimmer om vaste herkenningsteekens af te spreken, waardoor de aanwezigheid van eigen troepen aan de overzijde der straat kan worden bekend gemaakt. Aanbeveling verdient het hiertoe vlaggen van een bepaalde kleur mede te voeren, die on middellijk uit het venster dienen te worden uitgestokenhierdoor kan steeds worden vastgesteld, hoe ver de eigen troepen aan de overzijde zijn gevorderd. Ieder huis, dat op deze wijze wordt binnengedrongen dient be hoorlijk te worden doorzocht en mag niet eerder verlaten worden, dan nadat onomstootelijk is komen vast te staan, dat er zich geen opstandelingen meer in bevinden. Hiertoe kan het best van achter volgende afdeelingen worden gebruik gemaakt. Gevangenen worden op de straat verzameld en overgegeven aan daartoe bestemde afdeelingen. Bij het zuiveren der huizen spelen wederom de handgranaten een grooten rol, daar het gebruik van vuurwapenen binnenshuis niet is aan te bevelenverder komt voor de huizenstrijd voor namelijk het blanke wapen in aanmerking. Is op deze wijze één der zwaar versterkte hoekhuizen genomen, dan wordt uit de vensters en van de daken onmiddellijk het vuur geopend op het tegenoverliggende huis, dat op deze wijze ook spoedig in ons bezit zal zijn; hierbij spelen de k m.'s de hoofdrol. Het spreekt vanzelf, dat de troepenafdeelingen, die zich in de open straat bevinden, gelijktijdig met die, welke door de huizen oprukken, opmarcheeren, zoodat dan ook de barrikade wordt aangetast. In dit stadium van den strijd nadert men veelal één der weer standskernen van het verzet, waar als regel tot het uiterste zal worden standgehouden. Hierboven werd reeds bekend gesteld, dat zulk een weerstands kern meestal gevestigd zal zijn in een meer belangrijk openbaar gebouw of complex gebouwen aangezien nu zulk een gebouw of complex meestal alleen staat op een open plein, is hiertegen een ander optreden gewenscht. Zoodra de omliggende versterkingen in onze handen zijn geval len, wordt de weerstandskern aangetast. Hiertoe dient eerst een verkenning te worden gemaakt teneinde vast te stellen, hoe sterk het gebouw of elk der gebouwen bezet is, op welke wijze het object het gemakkelijkst te naderen is, waarbij indien mogelijk de zwakke plekken in de verdediging dienen te worden onderkend. 413

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 29