Verder worden er op de daken der omliggende perceelen stel lingen voor zware mitrailleurs en k.m.'s uitgezocht, die het object kunnen domineeren. Naar den uitslag van deze verkenning wordt een weloverwogen plan van aanval opgemaakt. Een versterkt stadsbeeld wordt voorgesteld in bijgevoegde schets. Aangenomen wordt, dat de zich op het plein A. bevindende gebouwen B. sterk door verzetslieden zijn bezet en dus een belangrijken weerstandskern vormen, en dat twee colonne's C. en D. concentrisch naar dit plein oprukken. De barrikades en versterkte hoekhuizen E. moeten het eerst worden aangetast en gezuiverd, vooral die, welke onze eigen opstellingen flankeeren. Pas wanneer deze versterkingen in onze handen zijn gevallen kan de actie tegen den weerstandskern zelf worden ingezet. Op de den omtrek domineerende daken F. kunnen de toege voegde zware mitrailleurs worden opgesteld terwijl op het plein Q. en den driesprong H. zoonoodig Artillerie in stelling kan worden gebracht om bres te schieten in de gebouwen B. als een andere wijze van optreden geen resultaat zal hebben. Op de door ons genomen hoekhuizen E. worden de k.m.'s opgesteld, die echter ter wille van de duidelijkheid in de schets zijn weggelaten. In alle straten, leidende naar het plein A. worden afdeelingen geplaatst, zoodat hiermede een volledige afsluiting is verkregen deze afdeelingen dienen tevens om zorg te dragen voor de beveiliging in den rug. Nadat de daken, deuren en vensters van de gebouwen B. flink onder vuur zijn genomen en de Artillerie zoonoodig bres heeft geschoten, worden afdeelingen aangewezen om de gebouwen binnen te dringendeze afdeelingen zijn klein en handelen in onderling verband en krijgen een nauwkeurig omschreven opdracht. Reserve's worden aangewezen om deze afdeelingen te beveiligen en te ondersteunen. Op deze wijze zal de weerstandskern spoedig door ons ge nomen zijn, zoodat de kring om het opstandige stadsgedeelte steeds nauwer worden toegehaald, totdat ten slotte de geheele stad weder in onze handen is. Bespreken wij thans nog een enkel speciaal geval, n. 1. dat de bewuste stad door één of meer breede rivieren in twee of meer gedeelten wordt afgescheiden. In dit geval dient van meet af aan met dit bijzondere stads beeld rekening te worden gehouden. De colonnes rukken dan niet concentrisch op, doch iedere colonne krijgt als aanvalsobject één der bedoelde stadsgedeelten, terwijl afzonderlijke afdeelingen wordt opgedragen om de belangrijkste bruggen over de rivier(en) te bezetten, teneinde de vernieling ervan te voorkomen en de opstandelingen in de door de rivier(en) afgescheiden stadsge- 414

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 30