In de door ons zoojuist gegispte richting van afsplitsing van krachten ter bereiking van een nevendoel, werd spoedig evenwel nog verder gegaan. 13 Oct. regelde de „O. L. L." de bevelsver houding op het front in Zevenburgen zoodanig, dat het 9 Leger en 1 Leger gezamenlijk in het verband van de O. H. Legergroep Aartshertog Karei traden, welke bovendien de 2 Zuidelijke legers van het Centrale Oostfront omvatte. Hiermede werden vier legers aaneengeketend, welke voorloopig nog een zeer uit- eenloopende taak hadden. Verder maakte het karakter van von Falkenhayn, gevoegd bij de hooge positie welke hij bekleed had, het te voorzien, dat zijn ondergeschiktmaking aan een O. H. Legergroep tot wrijvingen zou leiden. Temeer was dit te verwachten, daar voorzien kon worden, dat Oostenrijk-Hongarije ook zou trachten een aandeel in den roemrijken veldtocht te krijgen. Het middel hiertoe bood zich in het op den voorgrond plaatsen van den stoot door den Ojtoz pas. 16 Oct. deelde het Legergroep- Co. als haar voornemen mede, dat, naast het 9 Leger, ook het 1 Leger zou aangrijpen en wel door den Ojtoz pas. Hiertoe moesten 2 Div. der aanvallende Duitsche versterkingen aan dit leger toegevoegd worden. Daar het Legergroep-Co. bij het 9 Leger ook den hoofddruk in de richting Boekarest wenschte gelegd te zien, viel de aanval als geheel dus In twee div ergeer ende richtingen uiteen, n. 1. N. O. en Z. Er werd hiermede dus geheel in tegenstelling gehandeld met Clausewitz's formuleering der zwaartepunttheorie: „Kein höheres und einfacheres Gesetz für die Strategie, als dasseine Krafte zusammen zu halten" („Vom Kriege", blz. 161). Terwijl het Legergroep-Co. dus aanstuurde op een tweetal doorbraken in O. Zevenburgen, achtte Falkenhayn de tactische kansen op succes het grootst op den W. vleugel, bij den Szurduk pas. Hier stond de Groep von Kneuszl, 2 inf. Div., met aan vankelijk 1, later 2 cav. Div., welke laatsten moesten trachten in den rug der Roemenen te geraken. 23 Oct. begon hier de aanval, welke aanvankelijk goede vorderingen maakte, doch 27 Oct. door een Roemeenschen tegenaanval werd opgevangen en met een verlies van 1600 dooden, 1600 gevangenen en 20 stukken geschut op de grens teruggeworpen. (Ie slag bij Targu-Iiu, 23/30-10-'16). De operatie door den Ojtoz pas was inmiddels op niets uit- geloopen, doch had op het beslissende oogenblik bijna 1/4 der krachten aan het 9 Leger onttrokken. Daar ook in de andere passen een doorbraak niet gelukt was, kon eind Oct. '16 de poging om bij verrassing over het gebergte te dringen als mislukt worden beschouwd. 387 Na half Nov. Aartshertog Josef.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 3