Zoo wij een en ander goed inzien, zou het voorgaande in het kort kunnen worden samengevat met de woorden Bij jachtdoelen verdient het geen aanbeveling gebruik te maken van een staat van vaste gegevens voor den ondercommandant en de stukscdtn. Wat schrijven onze reglementen voor? Punt 97 van het Voorschrift voor de Artillerie. Het richten (V. R. A.) luidt: „Zoodra de gevechtsomstandigheden zulks toelaten, worden de gegevens voor de zijdelingsche richting der batterij in den bewakingsstand (de bewakingsstanden) en naar belangrijke punten (doelen) in het schootsveld (deze laatste op te geven door den batt. cdoor den O. C. verzameld in een staat van vaste gege vens, behoorende bij de batterijstelling". Enz. (cursiveering door ons). Er wordt dus niet gesproken over het gebruik van de artillerie in den aanval of de verdedigingevenmin over de soort der te bevuren objecten. Ook in de verschillende bedieningsreglementen wordt het ge bruik van een staat van vaste gegevens uitvoerig toegelicht en lezen we op blz. 64 van het Reglement voor de Berg-Artillerie. I. Het bedienen. (R. Bg. A. I.) „Ook wanneer het vuur niet op het berekende punt, doch op een doel in de nabijheid moet worden gegeven, kan dit snel en nauwkeurig plaats hebben." (cursiveering door ons). In deze alinea is dus voorzien in het geval, dat de doelen niet verschijnen op de punten, welke voorbereid zijn. Vervolgen wij het aangehaalde I. M. T. nummer, dan lezen we op blz. 230 bovenaan „Hierop moet de St. Cdt. gaan rekenen om te komen tot de gewijzigde gegevens van zijn boekje. Thans is het alleen voor bereid door den B.C." enz. en verder: „Hieruit volgt: het resul taat is alleen, dat de B.C. in het eerste geval zijn werk op de batterijbediening afschuift, terwijl de kans dat een der St. Cdtn. fouten maakt uit den aard grooter is dan de kans dat de B.C. zich vergist". Inderdaad zou bij deze wijze van werken een grooten wissel worden getrokken op de vaardigheid der St. Cdtnindien bij dergelijke vuren de commando's van den batterijcommandant linea recta naar de St. Cdtn. werden doorgegeven en niet zooals normaal bij den ondercommandant belandden. Deze is per slot van rekening de schakel tusschen batterijcommandant en de batterij en draagt de verantwoording voor een vlotte en regel matige batterijbediening. In verband hiermede is het voorbereiden op punten niet alleen nuttig, maar tevens bevorderlijk voor een vlotte vuuropening. Het zij ons vergund deze aangelegenheid uit een practisch oogpunt nader toe te lichten. 444

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 60