afleesbaar drukschrift op een papierband Hoewel zend- en ontvang inrichting tot één geheel zijn gebouwd en beiden door één gemeenschappelijken electromotor worden aangedreven, kun nen zij toch van elkaar worden gescheiden dan wel met elkaar in serie geschakeld. De werking is in het kort als volgt: Zoodra bij den zender een toets wordt neergedrukt, wordt door het zendcontact een impuls afgezonden (de z.g. „Anlaufschritt") welke den ontvanger gereed maakt voor opname der direct daarop volgende combinatie van 5 impulsen, welke volgens een bepaald alphabet correspondeeren met den, op den toets aangegeven letter (cijfer, teeken); een volgende, zevende impuls, (de z.g. „Sperr- stromschritt) brengt den ontvanger weer in den rusttoestand; deze rusttoestand houdt zoolang aan, tot zij door een nieuwe „Anlauf schritt" t. g. v. het weder neerdrukken van den toets wordt op geheven. Toegepast wordt het nieuwe internationale telegraaf-alphabet 2, het z.g. Fünfer-Alphabet, dat uit 5 stroomperioden (stroomstooten, c.q. stroompauzen) is samengesteld en aangegeven is in fig. 3. De toetsen „Ziffern und Zeichen" en „Buchstaben" dienen zoo wel voor den overgang van letters op cijfers (teekens) en omge keerd, als voor het geven der tusschenruimte (spatie, letterblank, cijferblank). De zendinrichting. De zendinrichting wordt met de hand bediend z.g. hand zender en is samengesteld uit het toetsenbord en den contactmaker. Het toetsenbord bezit 4 rijen toetsen voorzien van letters, cij fers en teekens volgens fig. 4, geheel overeenkomstig die der genormaliseerde Duitsche bureau-schrijfmachines. Het doel van deze overeenstemming is natuurlijk besparing aan opleidingskos- ten van het bedienend personeel en vereenvoudigiug van het bedrijf. De contactmaker bestaat uit een as met 6 nokkenschijven, de z.g. contactmakeras, welke, zich voortzettend in een zendas, met behulp van frictiekoppelingen en tandraderen gekoppeld is aan den voortdurend draaienden motoras (fig. 2). De schijven heb ben alle een inkeping ter lengte van eenzevende van den schijf- omtrek zij zijn zoodanig geplaatst, dat deze inkepingen regel matig over den asomtrek zijn verdeeld. Achter de contactmakeras bevinden zich 6 rechthoekig omgebogen contacthefboomen, welke 450 Binnenkort zal een overeenkomstig apparaat als de T 30 op de markt worden gebracht, waarbij het ontvangen telegram niet op een band verschijnt, doch op een blad papier. Constructief zijn beide typen z.v.m. aan elkaar gelijk gemaakt; het hoofdverschil is gelegen in de wijze van papiertoevoer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 66