opgezonden. Hierna heeft de zendas éen volledige omwenteling volbracht en is dus daarmee weer in den beginstand gekomen dat is in den ruststand Wordt geen nieuwe toets ingedrukt, dan gaat de sperstroomimpuls over in een ruststroom. Behalve de bovengenoemde 5 kiezerrails S,-5 is daarachter nog een zesde getanden staaf S6 aanwezig, waarvan de tanden echter alle dezelfde richting hebben. Deze staaf S6 wordt bij net neer drukken van een toets naar rechts verschoven, waardoor de contactmakeras met de zendas gekoppeld wordt voor den duur van één volle omwenteling. Bij het loslaten van den neergedruk- ten toets wordt de staaf S6 door een veer weer in zijn ruststand teruggetrokken Gedurende den tijd van overbrenging van een teekencombinatie (fig. 3) worden de kiezerrails in hun stand vastgehouden, doordat een U-vormige beugel achter de nok f der rails grijpt. Deze sperinrichting is nu zoodanig geconstrueerd, dat een toets direct na het aanslaan kan worden losgelaten, terwijl door een lang- durigen druk op éénzelfden toets de contactmakeras toch niet meer dan één volle omwenteling maakt. Wordt echter een andere toets vlak daarop ingedrukt, dan gaat de eerste omwenteling vloeiend over in de tweede. Nemen we b.v. aan, dat toets Z wordt neergedrukt. Uit fig. 3 zien we, dat de volgorde der perioden is: stroom, stroom, onderbreking, onderbreking, stroom. Daarom moeten nu de eerste, tweede en vijfde kiezerrail naar rechts, de derde en vierde rail naar links gedrukt worden, waardoor alleen deze twee contacten bij a open blijven, terwijl de eerst genoemde drie worden geslo ten. Het gevolg is dus, dat slechts een stroom in de lijn wordt gezonden gedurende de eerste, tweede en vijfde periode van een teekencombinatie. De zesde rail S6 is nu mede naar rechts gedrukt, waardoor de contactmakeras t. g. v. wrijving door de zendas wordt meegenomen. Behalve met behulp van het toetsenbord kunnen ook letters (cijfers, teekens) worden overgebracht door middel van een ge- perforeerden papierband; voor elke letter (cijfer, teeken) wordt dan een combinatie van gaatjes in den band geponsd Deze methode van berichtverzending verdient aanbeveling, indien in korten tijd zeer veel berichten moeten worden overgebracht. De ontvanginrichting. De ontvanginrichting neemt de afgezonden teekens op en zet deze om in drukschrift; ze bestaat dan ook uit het omzet- en het druk-mechanisme. Het omzetmechanisme is samengesteld uit een electromagneet, 5 ontvangkiezerrails (fig. 6), een mechanische omzetter en de noodige hefboomen; het drukmechanisme o.m. uit de letterarmen, papiergeleiding en de letter- en teeken (cijfer) wisselinrichting. 452

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 68