De electromagneet, waarvan de beide poolschoenen naar be neden zijn gekeerd, heeft 5 naast elkaar geplaatste ankers, welke, niettegenstaande zij op één gemeenschappelijke as zijn gemon teerd, toch onafhankelijk van elkaar beweegbaar zijn. De ankers zijn elk voorzien van een terughaalveer. In den ruststand is ruststroom in de leiding aanwezig; alle ankers zijn aangetrokken, en vallen af, zoodra bij den gever de aanloopperiode is begonnen, daar deze immers een onderbreking geeft van den ruststroom. Daana worden zij beurtelings met behulp van een nokkenschijf en een kiezerhefboom mechanisch aan de poolschoenen van den magneet gelegd en wel het eerste ankertje in den tijd, waarin de eerste periode der over te zenden teekencombinatie is afge geven, het tweede ankertje in den tijd van de tweede periode, enz. Al naargelang nu een stroomstoot of een stroompauze bij den zender aanwezig was, worden de ankers afzonderlijk vast gehouden, dan wel direct weer losgelaten. De nokkenas staat door middel van wrijvingskoppelingen en tandraderen in ver binding met den voortdurend draaienden motoras. De magneet behoeft het anker niet aan te trekken, doch slechts eventueel aangetrokken te houden, zoodat zelfs bij zeer geringe lijnstroom- sterkten (ca 30 mA) nog een nauwkeurige werking wordt ver kregen. Het heffen der ankers geschiedt dus met behulp van den motor, het vasthouden door den lijnstroom. Elk anker staat in verbinding met een ontvang-kiezerrail (fig. 6). De 5 aanwezige rails worden door den stand der 5 ankers bepaald door de aankomende teekencombinatie zoodanig t. o v. elkaar verschoven, dat nu bepaalde insnijdingen in de 5 rails op éen rechte lijn achter elkaar komen waardoor alleen de hefboom van diè letter in werking wordt gebracht, welker teekencombinatie met de ontvangene overeenstemt. De afgezonden letter wordt nu op den papierband afgedrukt, en wel dus onmiddellijk, nadat bij den zender door het neerdrukken van den betrokken toets de zendas één volle omwenteling heeft gemaakt. Papierband en inktlint worden door een bepaald mechanisme telkens na afdruk van een letter (cijfer, teeken) één plaats verder geschoven, pre cies als bij een gewone schrijfmachine. Zoodra een letter is afgedrukt, is de ontvanger weer in rust en gereed, een nieuwe aankomende teekencombinatie om te zetten. We hebben gezien, dat ook de zender na elke afgegeven letter weer in den ruststand terugkomt. Naar aanleiding hiervan noemt men het principe, waarop deze machines werken, het „start-stop"-,,Spring- schreiber"-principe; door toepassing van dit principe zijn geen speciale (gecompliceerde en dure)synchroniseerinrichtingen noodig. Teneinde den ontvanger attent te maken op een op te nemen bericht, kan door het neerdrukken van een bepaalden toets (KI. fig. 4) een bel worden aangeslagen. Wordt van den ontvanger dan hierop geen signaal verkregen b.v. t.g.v. afwezigheid van den ontvanger dan is het toch mogelijk, om vanaf den zender 453

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 69