het ontvangstapparaat in werking te brengen. Dit kan geschieden eenvoudig door een druk op een knop (tig. 2, links voor). Om gekeerd wordt de ontvangstmotor automatisch uitgeschakeld, in dien na ca 40 sec. geen berichten meer zijn binnengekomen. De toegepaste motor (fig 2), welke de verschillende assen aandrijft, is geschikt zoowel voor gelijkstroom als wisselstroom en te construeeren voor elke gewenschte spanning, normaal echter voor 110 of 220 volt, zoodat volstaan kan worden met aansluiting op het lichtnet. Teneinde het toerental z.v.m. onafhankelijk te doen zijn van schommelingen in de netspanning en dus nagenoeg con stant te houden, is op de motoras een eenvoudige regulateur aangebracht. Het toerental kan zoodanig worden afgesteld, dat de overbrengingssnelheid 6, 5 a 7 teekens in de sec. kan be dragen; dit is een snelheid, welke de meest geroutineerde typisten nauwelijks kunnen bereiken en dan nog slechts voor korten tijd. Het toerental kan met behulp van een tongenfrequentiemeter wor den gecontroleerd en z. n. tijdens het bedrijf met den regulateur worden bijgesteld. Het ontvangstmechanisme is echter zoodanig geconstrueerd, dat zelfs vrij groote variaties in het toerental als mede vervormingen der stroomimpulsen geen stoornis in de function- neering teweeg brengen. Voor het overzenden der teekens langs de lijn is in verband met de werking van den ontvangst-electromagneet, gelijkstroom noodig, in den regel van 60 volt. De hiervoor benoodigde stroom bron behoeft slechts bij één der posten te worden opgesteld, in de praktijk wordt gebruik gemaakt van gelijkgerichte wisselstroom. Het gebruik van centrales en tusschenposten. Evenals zulks bij de telefoontechniek gebruikelijk is, kan men ook bij telegraafverbindingen gebruik maken van centrales en tusschenposten. Deze kunnen hetzij met de hand (fig. 7) hetzij automatisch bediend worden (fig. 8), en evenals men bij telefoon verbindingen hoe langer hoe meer gebruik maakt van automatische bediening, zoo is eveneens bij de telegrafie de verhoudingen zoo danig, dat ook hier het automatisch bedrijf in vrijwel alle geval len de meest rationeele oplossing geeft. De verst van elkaar ver wijderde abonnés kunnen nu met elkaar langs willekeurigen weg verbonden worden. De verbinding over een automatische cen trale geschiedt op de volgende wijze: De zender wordt in beweging gezet door het indrukken van den inschakelknophierdoor begint tevens de voorzoeker te loopen Door de nummerschijf op het verlangde nummer te draaien, wordt de verbinding met de gezochte post tot stand gebracht over ver schillende locale en c.q. interlocaie lijnen. Is een leidinggedeelte 454 Deze handeling komt dus overeen met het opnemen van den hoorn bij een automatische telefooninstallatie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 70