bezet, dan wordt automatisch verbinding gemaakt over een andere, vrije lijn. Is de ontvanger vrij (dus niet „in gesprek") dan wordt bij het tot stand komen der verbinding tevens de ontvanger automatisch in bedrijf gesteld, terwijl mede aan den afzender naam en plaats van den ontvanger wordt terug gemeld. Voor het doorgeven van het telegram aan een onbevoegde bestaat dus geen gevaar. Is het bericht overgeseind, dan kan hetzij de af zender, hetzij de ontvanger door het indrukken van den uitscha- kelknop de verbinding verbreken, waardoor alle onderdeelen in den ruststand terugkeeren. Is de opgeroepene juist bezet, dan blijft de zender na een oogenblikje vanzelf stil staan. Overigens kunnen hier dezelfde bijzondere schakelingen worden toegepast als bij de automatische telefonie, als b.v. gesprekken-telling, meting van den gespreksduur, enz. Toepassingen. Uit de constructiebeschrijving van het apparaat is reeds ge bleken, dat het toestel eigenlijk niets anders is dan een op afstand bediende schrijfmachine. De eigenschappen van deze teletypes zijn zoodanig, dat het zich laat aanzien, dat zij mede door hun betrouwbaarheid in de komende jaren alle andere telegraaftoestellen als Hughes-apparaten, kloppers, zoemers, de bestaande machine- telegrafen van Baudot, Creed, S H, enz. geheel zullen verdringen. Nu reeds is de Duitsche Reichs-Post (D.R.P.) bezig, om alle bestaande toestellen geleidelijk door de T 30 te doen vervangen; het ligt dan in de bedoeling om in de toekomst het verkeer uitsluitend te doen plaats hebben met behulp van T 30, telefoon en gewone schrijfmachine. Doch niet alleen de D.R.P. gebruikt deze T 30 op haar lijnen, ook groote particuliere instellingen als. banken, fabrieken, e.d. hebben eigen lijnen met deze apparaten uitgerust. Zoo heeft het Siemens Concern lijnen gebouwd vanuit Berlijn naar Hamburg, naar Essen en over Leipzig en Nürnberg naar Stuttgart, terwijl deze genoemde plaatsen weer als uitgangs punten dienen voor andere verbindingen. Civiele diensten als politie, brandweer e. d. maken in Duitschland nu eveneens gebruik van dit modernste middel van snelle en betrouwbare berichtenwisseling. De politie- en brandweercentrales zijn zoodanig ingericht, dat zoowel elk aangesloten apparaat op zich-zelf als alle tegelijk vanuit de centrale in bedrijf kunnen worden gesteld, terwijl omgekeerd elke post zoowel de brand weer, als de politiecentrale bereiken kan. Ook in Amerika neemt het gebruik dezer teletypes (telephone- typewriters) hoe langer hoe meer toe, in bijzonder voor particulier gebruik. Ondervolgende cijfers geven hiervan een denkbeeld. Ge durende 1929 is het aantal teletypes van de Int. Telephone and Telegraph Corp. N. Y.), van 300 gebracht op 2074 stuks, waarmee ca 70 °/0 van het geheele verkeer afgewikkeld werd. 455

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 71