Ook bij het Beil-concern is men bezig de Morse-toestellen te vervangen door de apparaten van Morkrum-Kleinschmidt. Op de beurslijn New-York—Chicago - San Francisco b. v. zijn reeds bijna 300 teletypes in gebruik, waarvan ca de helft alleen in Chicago zijn opgesteld. Ten slotte komen de boven beschreven machinetelegrafen door hun groote voordeelen (blz. 449) ook voor z uiver-militaire doelein den in aanmerking; voor ons zijn de voordeelen echter niet altijd direct in geldswaarde uit te drukken Dit, alsmede het feit, dat dergelijke constructies in de eerste plaats gemaakt zijn ten behoeve van civiele diensten, mag voor ons volstrekt geen reden zijn, het bestaan ervan te negeeren. In dit verband haal ik hier het onder- volgende aan (Mil. Wochenblatt 1930, no. 13, S 483): „Das Verhangnis der Marneschlacht 1914 ist zum Teil dadurch mit- verschuldet worden, dasz die Nachrichtenverbindung zwischen der Obersten Heeresleitung und den Armeen den Erfordernissen der Zeit nicht mehr entsprochen hat. Soli das Nachrichtenwesen der höheren Stabe (O. H. L. Heeresgruppen-Kdo, A. O. K. und Gruppen-Kdo) jederzeit auf der Höhe stehen, dan werden sich die Heeresverwaltungen dauernd darüber unterrichtet halten, wie sich im Wirtschaftsleben der Schnell-Nachrichtenverkehr zwischen den leitenden Stellen der Qroszbetriebe abwickelt". „Ganz besonders fordern die Amerikaner von ihren militarischen Behörden, dasz sie für ihren Geschafts- und Nachrichtenverkehr aus den bei der Groszindustrie und dem Groszhandel üblichen Verfahren und Neuerungen soweit wie möglich Nutzen ziehen". (Wanneer zal het bij ons ook zoover zijn Niet alleen in oorlogstijd, waar niemand de groote waarde van een in voortdurend contact met elkaar blijven van de diverse troepenonderdeelen zal willen ontkennen, doch ook in vredestijd kunnen deze machines hun diensten bewijzen. B. v. voor de da- gelijksche correspondentie tusschen de verschillende garnizoenen het verkeer kan nu geleid worden langs de gouvernements-tele- graaflijnen met eigen dan wel apparaten gehuurd van den P. T. T - dienst. Verder voor de verbinding tusschen het D. v. O. en bij zondere posten, b. v. de Artillerie Inrichtingen dit verkeer moet plaats hebben langs eigen ondergrondsche lijnen, welke eventueel ook voor de telefoonverbinding kan dienen. Deze verbinding is in oorlogstijd van nog grootere waarde dan in vredestijd. Alleen een rentabiliteitsberekening kan uitwijzen, welke methode de meest economische is. De praktijk in Duitschland heeft echter reeds aangetoond, dat de teletype-verbindingen in gebruik en in exploitatie belangrijk goedkooper zijn dan telefoonverbindingen. 456

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 72