Falkenhayn besloot nu met deze groep ver naar het Z. om te halen, teneinde vrijheid van beweging te krijgen en vervolgens het Roemeensche bergfront in O. richting op te rollen. De Groep Kühne (4 inf. Div.) kreeg daartoe opdracht den vijand in algemeen Z. O. richting te volgen, terwijl het Cav, korps Schmettow (2 cav. Div.) rechtstreeks onder het Leger Co. trad en opdracht kreeg den teruggaanden vijand door het Z. te om trekken, met als eerste doel Filiasu. Hiermede zou de hand zijn gelegd op den belangrijken spoorweg Orsowa-Crajowa, welke bestemd was de aanvoerlijn der Groep Kühne te worden. Nog eenmaal probeerden de Roemenen evenwel de doorbraak te keeren, door met de versterkte 11 Div. den vijand in front tegen te houden en met de uit Pitesti aangevoerde, juist ge reorganiseerde 17 Div., diens linkerflank te omvatten. 16 Nov. stootte het Cav. korps Z. van Targu Jiu op den vijand, waarbij de fout zich strafte de cavalerie niet van huis uit omvattende te hebben ingezet. Het „Prinzip des Sieges" was hier een oogen- blik uit het oog verloren, door onderschatting van de tegenpartij. De toestand op de Duitsche linkerflank dreigde kritiek te wor den, doch door alsnog deelen der cavalerie door inf. af te lossen en omvattend in te zetten werd de Roemeensche weerstand gebroken. De 2e slag bij Targu Jiu (16 en 17/11-" 16) levert wederom een voorbeeld hoe ook in het hedendaagsche on t m oe t i ngsgevecht defactor „beweging" den doorslag geeft en hoe daar door moderne snelle troepen in den slag der toekomst een even beslissende rol zullen kunnen spelen als eenmaal bij Hohenfriedberg, Roszbach en Leuthen. Thans had de Groep Kühne operatieve bewegingsvrijheid en zwaaide met een sterken rechtervleugel en het Cav. korps op de buitenflank over Tiliasu-Crajowa naar het O. In het gebergte was inmiddels de winter ingevallen, waardoor de operatiën aldaar buitengewoon verzwaard werden en tegenover Kronstadt vrijwel tot stilstand kwamen. Duidelijk bleek nu de noodzakelijkheid van Falkenhayn's besluit om de doorbreking te zoeken op het tactisch zwakste punt, waardoor deze mogelijk was geworden, alvorens vorst en sneeuw de verdediger te hulp kwamen. De Roemeensche legerleiding besloot thans weer stand te bieden aan de Alt. Zij hoopte deze linie te kunnen be houden tot de lang beloofde Russische offensieven in N. Molda vië en de Dobroedsja uitkomst zouden brengen. Inmiddels wilde zij trachten een strategische reserve te verzamelen bij Pitesti, o. m. door aantrekking van de laatste Roemeensche divisie (9/19) 393 Divisies met gecombineerde nummers (9/19, 2/5, enz.) zijn gevormd door samenvoeging van twee verzwakte divisies.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 9