En omdat Von Schaf er ook slechts de mededeeling van het Legercdo. 8 aan Conrad van den 22 Aug. opneemt, maar over 't hoofd ziet, dat deze slechts het bericht van V o n Fleischmann van den 21 Aug. herhaalde, dat hetzelfde plan van concentratie tusschen Thorn en Allenstein vermeldde als bovengenoemd aanvalsbevel, is hij er toe gekomen, dat besluit een dag te laat te dateeren evenals hij den door V on Fleisch mann op den 21sten 's middags gemelden ommekeer in de in zichten van het Legercdo. stelt op den namiddag, in plaats van op den voormiddag. 17. Over dit alles heeft de Wirkl. Geh. Rat Vo n Fleischmann den Generaal Kabisch op diens navraag, onder aanhaling van zijne aanteekeningen uit die dagen, nog het volgende medegedeeld Bovengenoemd bericht van den 21 Aug. 1.45 n. m. (zie punt 15) was hem in feite door Von Prittwitz persoonlijk ge dicteerd, evenals hij trouwens in die dagen steeds door dien of Von Waldersee officieel op de hoogte werd gesteld onverminderd natuurlijk zijn recht van vermelding van eigen waarnemingen. Voor die mededeeling waren hem geenerlei offi- cieele mededeelingen omtrent aanvalsplannen tegen het Narew- leger gegeven. Over den terugtocht van den 20 Aug. 's avonds zegt Von Fleischmann woordelijk De terugtocht achter den Weichsel werd bij het Legercdo. 8 in ernst eerst in de late avond-uren van 20 Aug. in overweging genomen en hiertoe ook de eerste terugtochtsbewegingen bevo len, nadat den geheelen dag bij den Legerstaf een opgewekte overwinningsstemming had geheerscht. Ik had den indruk, dat de gedachte van den terugtocht bij den Legercommandant niet alleen was teweeggebracht door het opduiken van het Russ. Narew-leger tegenover het eigen XX L. Kmaar meer nog door de neerdrukkende berichten welke binnenkwamen over den toestand van de tegen Rennenkampff frontaal ingezette leger korpsen De zenuwen van eenige door het Legercdo. 8 naar vo ren gezonden berichtofficieren schijnen toen onder de eerste in drukken van den slag te kort te hebben geschotenwat den alarmeerenden toon van de eerste avondberichten ten gevolge had. 479 van het I L. K. kent fzie Duitsche Reichsarchivwerk II, blzn. 57, 70 en 73) zal dit geen verrassing zijn. Omtrent het aanvalsbevel van 7.45 n. m. zegt het Reichsarchiv-werk slechts op blz. 106: „Wohl aber waren sich Generalmajor Graf Waldersee „und sein erster Generalstabsoffiier, Oberstleutnant Hoffmann, nun- „mehr darüber" einig, die Armee in Westpreuszen nach dem rechten „Flügel zu vereinigen, um gegen den linken Fiügel der Narew-Armee „vorzugehen". Omtrent het uitgegeven bevel zelfgeen woord

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 15