(zie punt 2), nu wel goed praten had van een afmarsch naar het Zuiden; maar deze operatie kon strategisch toch moeilijk worden verdedigd, als we aannemen dat in het Zuiden Samsonow met 5 korpsen de grens reeds had overschreden en in N. W. richting oprukte (hoe langzaam hij zou gaan, wist men toen nog niet), en Rennenkampff met 4 korpsen en 5 cav. divn. in W. richting kon marcheeren. Dat zou geweest zijn: 't hoofd in den voorgehouden strop steken. (Ik kom hierop in punt 39 nog even terug). Voor een ieder is het toch volkomen duidelijk, dat Tannenberg nooit geslagen zou zijn, als Rennenkampff werkelijk gemar cheerd had! Dan zou inderdaad het 8 Leger achter den Weichsel terug hebben moeten gaan, waarvoor Von Waldersee vreesde. C a m o n drukt dit in de Revue Mil. Franc. Juni '27 als volgt uit „Mais, dira-t-on, si Rennenkampff avait marché, la défaite „se serait muée en victoire. Sans doutemais Rennenkampff „n'a pas marché". 35. In den loop van den voormiddag van 22 Aug. (toen inmid dels de O. H. L. al sinds 21 Aug. 11.30 n.m. niet meer met het Legercdo. 8 doch rechtstreeks met de Korpscdos. in verkeer was) meldde het Legercdo. 8 aan het Landweerkorps Woyrsch (de schakel met het O. H.-leger): „Etwa am 26 kann Zusammenschlusz der Armee zwischen „Thorn-Allenstein erwartet werden zu neuem offensivstosz." „Erfolg bei Gumbinnen war sehr wirksam." Von Schafer oordeelt hierover: „Ob dabei der letzte Satz „der innersten Ueberzeugung des Oberkommandos entsprach, „steht dahiner sollte wohl in erster Linie beruhigend wirken." N. m. m. is dit oordeel van Von Schafer wederom niet objectief! Op 22 Aug., toen immers gebleken was dat Rennen kampff niet, of althans zeer aarzelend volgde, en dat alle korpsen zonder veel moeite waren los gekomen, kon terecht ver klaard worden, dat het succes bij Gumbinnen zeer werkzaam was gebleken. 36. Ten slotte zegt Von Schafer nog: „Generaloberst Von Prittwitz hat schlieszlich seine Ab- „sicht in dem (schon erwahnten) Immediatbericht an seinen „Obersten Kriegsherrn niedergelegt, den er am 22 Aug. abge- schlossen und erst nach seiner Enthebung (ook 22 Aug.) vom „Oberbefehl abgesandt hat. Ebenso hat Graf Waldersee.... „enz.". „Beide Berichte sind zugleich als Rechtfertigungsschriften an- „zusehen und daher wenig beweiskraftig. Wesentlich ist aber, „was selbst in ihnen nicht gesagt ist". 490

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 26