dreigde buitenflank door buitenwaarts geéchelonneerde eigen troepen wordt beschermd. Erkend moet worden dat een smal aanvalsvak onder alle om standigheden een nadeel blijft, al was het alleen omdat het den vijand gelegenheid geeft tot geconcentreerd vuur op het bedreigde punteen breede aanvalsstrook evenwel, onvoldoende bevuurd door de eigen artillerie, geeft nog minder kans op succes. Conclusie. De conclusie van den kapt. S dat het N. I. leger niet in staat zal zijn den aanvalsvorm, welke door hem in beschouwing werd genomen, d. i. de systematisch opgezette aanval met zwaartepunt en met artilleriesteun (in tijdmaat) volgens een tevoren opgesteld schema, uit te voeren wordt door mij als onjuist verworpen. Integendeel zal dat leger, met zijn geringe artilleriemacht, er steeds naar moeten streven den aanval systematisch op te zetten, een oordeelkundig zwaartepunt te kiezen en in het bijzonder daar ter plaatse den aanval met artillerie te doen steunen volgens een tevoren opgemaakt schema, in den geest van het schema „Bodde" (dus geen begeleidend afsluitingsvuur of zooals kapt. S. zegt „artillerievuur in tijdmaat"). Hierbij zal echter steeds getracht moeten worden, wat naar ik meen ook de bedoeling van kapt S. is, den vijand omvattend en niet frontaal aan te grijpen, hetgeen aan de door mij geuite bewering niets afdoet. Ter toelichting moge het navolgende dienen. Nemen wij één Divisie, waarbij 3 afdeelingen artillerie, in den aanval met 2 regimenten in front en 1 omvattend (minder gunstig, maar de frontbreedte van den vijand kan er toe dwingen), zoo kan niet worden volstaan met de regeling 1 afdeeling steunt het omvattende regiment, 1 afdeeling steunt de frontgroep en 1 afdeeling artilleriebestrijding. Neen, de omvattende aanval, waar het zwaartepunt ligt, zal, althans tijdelijk, met 2 afdeelingen artillerie gesteund moeten wordenéén dezer afdeelingen kan dan als neventaak hebben hetzij artilleriebestrijding hetzij steun in front. Dat voor de frontgroep van 2 regimenten de steun van 1 af deeling artillerie ten eenenmale onvoldoende is, spreekt van zelf. Beschouwen wij thans het geval dat 1 regiment in front aanvalt en 2 regimenten omvattend worden ingezet (waarbij één dezer regimenten al dan niet buiten- en achterwaarts is geëchelonneerd). De omvattende groep moet door minstens 2 afdeelingen worden gesteund, 1 afdeeling zal als bestemming krijgen artilleriebe strijding, zoodat er voor den steun in front niets overblijft. Hierin kan ten deele worden voorzien door de frontgroep tij delijk door de contraartillerie te doen steunen of wel haar aan vankelijk de beschikking te geven over één der afdeelingen van 501

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 37