Ook bij het uitblijven van berichten omtrent de verzetspartij wordt uitgerukt en begonnen met het afzoeken van het bosch terrein onmiddellijk achter (hier ten Oosten van) de kampongs. Hierdoor zal de tegenpartij zich vlak bij de kampongs niet veilig gevoelen en zal zij het niet wagen in de onmiddellijke nabijheid der bewoonde streken schuilplaatsen te maken. Toch is het heelemaal niet uitgesloten, dat men bij de eerste patrouilles hier schuilplaatsen aantreft. Ook het observeeren der toegangen tot de kampongs van uit den boschrand mag niet nagelaten worden. Dit alles zal moeten gebeuren op een wijze, die door de kam pongbevolking niet opgemerkt kan worden. Daartoe wordt voor een meerdaagsche patrouille uitgerukt: de patrouille verdwijnt het bosch in. Om er zeker van te zijn, niet door spionnen van de tegenpartij te worden gevolgd, laat men door een gedeelte der patrouille een hinderlaag leggen langs het pad, waarlangs de patrouille het bosch in is gegaan. Is men reeds een of meer dagen in het boschterrein, dan is er geen kans meer te worden gevolgd en bespionneerd. Op ongeregelde tijden worden nu van uit den boschrand de toegangspaden tot de kampongs geobserveerd. Bij het uitblijven van spionnenberichten omtrent de aanwezig heid van fourageurs in de kampongs, zullen de patrouilles, die reeds een of meer dagen in het boschterrein zijn, meermalen moeten patrouilleeren achter alle randkampongs, om te trachten sporen te pakken te krijgen van fourageurs, die in den afgeloo- pen nacht van uit de kampong het bosch in zijn verdwenen. Vooral na een regenachtigen nacht zijn deze sporen veelal ge makkelijk terug te vinden en te volgen. De sporen leiden meestal naar de eigenlijke schuilplaats of naar de plaats van rendez-vous met de overige bendeleden. De bende wordt dan op sporen overvallen; op welke manier zullen wij hieronder zien. Niettegenstaande de hiervoren genoemde patrouilleactie (het afzoeken van het terrein achter de kampongs en het observeeren daarvan), is nog steeds geen aanraking met den vijand verkre gen; toch worden berichten ontvangen, dat door de verzetspartij voortdurend in de kampongs gefourageerd wordt. Hier moet op een andere wijze tegen opgetreden worden De fourageurs van de verzetspartij toch zijn langzamerhand te weten gekomen, dat de kompeni de toegangen tot de kam pongs, waar familieleden der djahats verblijf houden want daar alleen krijgen zij de noodige levensmiddelen in de gaten houdt. Bij het fourageeren 's avonds in de kampong, komen zij van uit het bosch in een kampong waar niet gefourageerd zal wor den, om zich van daar door het kampongterrein te begeven naar de kampong, waar hun familie verblijf houdt, indien zij niet langs de verbindingspaden der kampongs loopen, bestaat voor hen niet het minste gevaar voor een ontmoeting met de kompeni. Na hetfouragee- ren wordt op dezelfde wijze via een andere kampong het boschterrein 506

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 42