ingegaan. Bij deze nachtelijke tochten kunnen zij alleen bespied worden door spionnen van de kompeni. Wanneer ook zoo'n spion ons een bericht in het marschbivak brengt omtrent deze foura- geurs, dan houdt dit bericht in, dat de djahats in die en die kampong zijn gezien. Zulk een bericht zegt vaak niets, omdat in die kampong geen familie der djahats woont of dat als op zulk een bericht den volgenden dag achter die kampong naar sporen gezocht wordt, niets wordt gevonden. Den spion moet worden geleerd, door een handlanger de djahats te laten volgen, opdat deze laatste kan melden öf dat men bezig is met fourageeren, öf dat de fourageurs via een kampong weer het bosch in zijn. Op het bloote bericht, dat fourageurs in die en die kampong zijn gezien, kan de bivakcomdt. niets doen, omdat hij weet dat deze menschen zich zullen verplaatsen en het achternaloopen van djahats 's nachts onmogelijk is, aangezien men dan geen sporen volgen kan. Wel moet hij reageeren op het bericht, dat de bende in een kampong bezig is met fourageeren dan kan de patrouille die fourageurs ook 's nachts overvallenop welke wijze, zal hieronder volgen. Komt het bericht binnen, dat de fourageurs via een kampong weer het bosch in zijn, dan zorgt de bivakcomdt. bij daglicht achter die kampong te zijn om de sporen te volgen en de fourageurs te overvallenhoe, zal hieronder behandeld worden. De bivakcommandant, Luit. B moet al zijn aandacht wijden aan het verkrijgen van goede berrichten omtrent de verzetspartij. Spreekt hij de landstaal dan is hij in vele opzichten bevoordeeld boven de collega, die zich alleen met Maleisch moet behelpen. Deze laatste zal noodwendig zijn toevlucht moeten nemen tot een tusschenpersoon, een z. g. loods, bij wien de spionnen be richten binnen brengen en die men dan middels dezen loods kan verhooren. Het gevaar bestaat dan immer, dat deze tus schenpersoon er belang bij heeft, dat berichten omtrent bepaalde djahats nooit binnen komen, hetzij dat deze in familierelatie tot hem staan of dat hij deze menschen zoo lang mogelijk wil sparen om zijn baantje ook zoo lang mogelijk te kunnen houden. Dit laatste motief kan vervallen, indien hem een rustig bestaan verzekerd wordt, ook nadat het verzet is beëindigd. De loods woont in de onmiddellijke nabijheid van het bivak zou hij dit niet doen, dan zou hem geen lang leven beschoren zijn. Hij ontvangt de spionnen en hoort ze tevoren uit. Is het een belangrijk bericht, zijn b. v. de djahats even tevoren door den spion gezien, dan moet hij weten, dat de bivakcomdt, alsdan daar onmiddellijk mee in kennis gesteld moet worden. In de overige gevallen wordt gewacht op de duisternis om den spion persoonlijk bij den bivakcomdt. te brengendit wordt gedaan om de spionnen zoo lang mogelijk te onttrekken aan de spieden de blikken der bevolking en van de onder hen aanwezige aan- 507

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 43