hangers der verzetspartij. Voor elk goed bericht moet ook goed betaald worden ook indien door het nemen van verkeerde maat regelen aan onzen kant het onschadelijk maken der gesignaleerde bende is mislukt. Den loods geve men van elke belooning ook steeds een aandeel. Toch moet deze man immer in de gaten worden gehouden, nimmer sla men de berichten, die tegen hem pleiten, geheel in den wind, vooral als deze berichten van verschillende personen komen. Bij nachtelijke tochten is het goed om hem mee te nemen, opdat hij er niet gauw toe zal komen om de troep in een hin derlaag te laten vallenmaatregelen moeten worden genomen om hem in geval van verraad, dadelijk te kunnen neerschieten. Hetzelfde geldt natuurlijk voor alle spionnen. Is Luit. B. de landstaal wel machtig, dan behoeft hij geen tus- schenpersoon en ontvangt alle spionnen zelf in gehoor. In hun eigen taal pratend, bestaat groote kans, dat zij ongedwongen hun bericht vertellen en hun mond voorbijpraten, dus meer zeggen, dan zij eigenlijk kwijt hadden willen zijn. Wordt de spion op merkzaam gemaakt op de een of andere onjuistheid in zijn relaas, in verband met het tevoren vertelde, dan kan zulks de oorzaak zijn, dat hij door den mand valt en plotseling het ware licht over de kwestie doet opgaan. Luit. B. zal spoedig over spionnen beschikken, omdat deze zich bij gebruik van de landstaal, tegenover hem meer op hun gemak voelen. Hij zal de spionnen echter tegen elkaar uitspelen en elk spionnenbericht vaak middels andere berichten contro leeren. Zoo loopt hij de minste kans om op valsche berichten uit te rukken. Het inwinnen en uitzoeken van berichten behoort tot het moei lijkste doch belangrijkste gedeelte van de taak van den bivak commandant; hij zal, indien hij zich geheel aan die taak wijdt, hieraan zijn grootste successen te danken hebben. De verzetspartij gevoelt zich in het geheel niet op haar gemak elke gang naar de kampong wordt aan de kompeni gemeld, zoo dat zij heel lastig aan levensmiddelen kan komen en naar mid delen moet uitzien om in haar eigen onderhoud te voorzien. Daartoe zal zij op behoorlijken afstand van de bewoonde oorden ladangs aanleggen, waarop rijst en andere voedingsgewassen worden verbouwd. Het maken van ladangs neemt echter veel tijd in beslag en gewoonlijk duurt het wel een jaar, voordat van die ladangs profijt getrokken kan worden. In dat jaar zal de ver zetspartij haar levensmiddelen steeds uit de kampongs moeten betrekken. Dit voor oogen houdend, zal Luit. B. in dat jaar trachten alle djahats onschadelijk te maken. Omdat alleen met goede berichten de meeste kans op succes bestaat, is hierboven gezegd, dat Luit. B. aan het verkrijgen hiervan al zijn krachten moet geven. 508

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 44